Článek o výstavě amerického umělce Conrada Amstronga v Galerii Dole

Americký umělec Conrad Armstrong zkoumá v Praze své  odcizení, Petra Sasínová, portál České televize Ostrava 23. 4. 2013.       Galerie Dole v ostravském kubu Fiducia zahájila výstavu amerického umělce žijícího v Praze Conrada Armstronga, který byl v roce 2010 finalistou prestižní Ceny kritiků za mladou malbu.
Na Armstrongově výstavě v Ostravě převládají malované obrazy.

Narodil se před dvaatřiceti lety v Nairobi v Keni, poté žil v Americe, kde také na Rhode Island School of Design studoval malbu. Ve studiích pokračoval v Praze, kde už žije bezmála deset let. Absolvoval ateliér Intermediální konfrontace Jiřího Davida na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Na této škole od roku 2011 učí, je asistentem Mileny Dopitové.

„Armstrongova tvorba zahrnuje různorodé vyjadřovací prostředky jako obraz, malbu, kresbu, objekt, instalaci, performance, které používá jako nástroje myšlení. Pracuje intuitivně a zároveň konceptuálně,“ říká výtvarný teoretik Petr Vaňous, který Armstrongovu tvorbu sleduje a uvedl i jeho ostravskou výstavu.
Conrad Armstrong

Armstrong ve svém díle řeší především svůj vztah ke světu se všemi jeho aspekty. Podle Vaňouse je přitom pro jeho „vztahovou“ tvorbu, která je určitým výzkumem sebe sama, podstatné, že žije mimo domov, daleko od rodiny. „Kontrapunkt mezi vzdáleným domovem a životem v cizotě stojí za všemi použitými výrazovými formami amerického umělce,“ uvádí Vaňous.

Armstrong výstavu nazval Not Pictured, v Ostravě vystavuje poprvé. „Ostrava mě velmi zajímá, jsem tady opravdu moc rád,“ řekl dobrou češtinou. Jeho obrazy a instalace budou v Galerii Dole do konce května.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/kultura/223988-americky-umelec-conrad-armstrong-zkouma-v-praze-sve-odcizeni/