Další letní ostravské výlety a terénní přednášky
Během července a také v srpnu pro vás spolu s Antikvariátem a klubem Fiducia připravujeme ostravské výlety a terénní přednášky. Pozor, kapacita nyní pouze 100 osob. Rezervujte si proto raději včas místa na tel: 596117312 – po-pá 10-18 nebo osobně v antikvariátu Fiducia v pracovní dny 10-18.
V neděli 19.7. celodenní výlet Na pruské straně řeky – vycházka na „ostravskou Prajzskou“ s průvodci Ivanem Motýlem, Pavlem Hruškou a Martinem Strakošem. Z konečné tramvaje na Černém potoku, kde bude sraz v 10:00 (zastávka autobusu Hlučínská) se vydáme přes řeku Odru, která bývala hraniční řekou mezi historickými zeměmi Koruny české i různých státních útvarů (zemská hranice mezi Moravou a Slezskem, historická hranice mezi Rakouskem a Pruskem, později mezi Rakousko-Uherskem a Německým císařstvím, mezi Československem a Výmarskou republikou i mezi Třetí říší a Protektorátem Čechy a Morava). Celnice v Ostravě-Petřkovicích. Posvátné místo „U Jana“. Zbytky Dolu Oskar (Lidice). Halda téhož dolu a finská kolonie dolu ve Lhotě. Nordpól. Kaple sv. Urbana v Ostravě- Lhotce. Kostel Všech svatých v Ostravě Hošťálkovicích s „hornickým oltářem“ z Dolu Lidice. Restaurace Kora v Hošťálkovicích – s tradicí výletní restaurace z časů první republiky. Dvojdům u dusíkárny, jáma Ignát (Šverma) a na závěr krásná stará alej k vodárně.
Ve čtvrtek 23. 7. nás čeká Vycházka do osmdesátých let aneb Ostravský Bronx . Terénní přednáška básníka a publicisty Ivana Motýla se koná od 18:00, sraz bude před Fiducií. Básníci Ivan a Petr Motýlovi prožili dětství a dospívání v domě v Revoluční ulici č. 33/a. Ivan Motýl vás zavede na přelom sedmdesátých a osmdesátých let do takzvaného Bronxu, jak čtvrti mezi Nádražní ulicí a Frýdlantskou dráhou přezdívali tehdejší umělci. Připomene Jubilejní výstavu Bronx z roku 1984 (ukázka exponátů z výstavy), poodhalí tajemství židovské Krupnikovy vily na rohu Českobratrské (tehdy Revoluční) a Poděbradovy ulice, zaniklé či rekonstruované nálevny U Tomíčka, U Nadjezdu, Orient či Nošovickou pivnici, hotel Odra či vinárnu U Sudu. Zmizelé ulice, domy či kapličky ale i pouliční prostituci a pornografii raných osmdesátek ve Stodolní ulici. Sklady nakladatelství PULS se sešity Rychlých šípů, klubovnu kryptoskautského oddílu „11“ i nechvalně vyhlášený podchod pod Frýdlantskou dráhou. Vše bude prolnuto poezií vztahující se k této čtvrti.
V úterý 11. srpna v 18:00 nás povede kronikář Ostravy – Jihu Petr Přendík Po stopách osvobození jižní části Ostravy. Terénní přednáška připomene události osvobození jižního prostoru Ostravy v závěru dubna 1945. Během trasy se seznámíme s okolnostmi, za nichž začalo osvobozování Ostravy v rámci Ostravské operace ve směru od západu. Své putování započneme u místa, kde Rudá armáda spolu s československými jednotkami překročila řeku Odru a během vycházky navštívíme zábřežské pomníky připomínající oběti války. Právě u nich si přiblížíme jednotlivé dny osvobození a detailně se seznámíme s jedněmi z největších osvobozovacích bojů na území Ostravy, které probíhaly v prostoru od Hulváckého po Bělský les. Zazní také autentické vzpomínky z nové publikace Ostrava-jih v časech 2. světové války. Sraz bude v 18:00 u tramvajové zastávky Zábřeh vodárna.
V úterý 18. srpna se můžete těšit na terénní přednášku historičky a památkářky Romany Rosové Lauby znovuobjevené . Sraz bude v 18:00 na Velké ulici – na parkovišti vedle Ostravského muzea. Velká ulice byla do poloviny 19. století hlavní komunikační trasou Moravské Ostravy, spojovala Vítkovickou a Kostelní bránu. Když byla v roce 1842 centrem náměstí proražena nová komunikace (dnes ulice 28. října), Velká ulice svůj význam ztratila. Proslula pak naopak jako místo nočního života se spoustou šantánů, varieté a vykřičených domů. Domy středověkého původu, které patřily k nejstarším v Ostravě, byly zbořeny v rámci velké asanace v 1. polovině 60. let. Zůstaly po nich pouze sklepy pod úrovní terénu, které ovšem přikrylo na dlouhou dobu parkoviště. Dnes dochází k jejich odkrývání v rámci archeologického výzkumu, probíhajícího kvůli plánované stavbě obytného bloku s podzemním parkovištěm. Historii domů a život ve Velké ulici v minulosti vám přiblíží historička Romana Rosová z Národního památkového ústavu v Ostravě.
V neděli 30. 8. se chystá Celodenní výlet Po stopách hornické krajiny Slezské Ostravy. Průvodci budou botanička Zdenka Rozbrojová, historik umění Martin Strakoš a literární kritik Pavel Hruška. Sraz je v 10:00 na terminálu Hranečník. Výlet povede hornickou krajinou Slezské Ostravy, která byla v roce 1920 největším hornickým městem v ČR. Zachované domky hornických kolonií Salma a Zvěřina, malebné rybníčky, krásné vyhlídky, zarostlé haldy s unikátními druhy rostlin a živočichů, koňská stezka, vyhlídka jako v Amazonii s hornickými znaky vytesanými v kameni a další zajímavosti vás čekají na našem dalším celodenním výletě. Doporučujeme pevnou obuv.