Dita Eibenová | rozhovor s Denisou Tomáškovou – Nezavlažujme, ale přizpůsobujme ve městech zeleň tak, aby se o sebe mohla postarat sama – archiv bulletinu 2/2023
Vloni v září otevřela městská galerie PLATO návštěvníkům prostor bývalých jatek, který prošel konverzí podle návrhu polského architekta Roberta Konieczného a jeho ateliéru KWK Promes. Letos na jaře se k životu probudila i devět tisíc metrů čtverečních velká plocha, která budovu obklopuje. Zahrada využívá praktických principů permakultury, které se týkají nejen ekologie, adaptace na změnu klimatu, ale také etiky a smysluplného uspořádání místa pro lidi i živočichy. Protože se nachází na místě bývalého brownfieldu, musí se Zahrada Přítomnosti, jak ji PLATO nazvalo, vypořádat se zátěží chemicky znečištěné půdy. V červnu galerie zahradu převzala do své péče od investora, tedy města Ostravy. V budoucích letech bude PLATO rozvíjet nejen vlastní zeleň, ale také ve spolupráci s umělci a umělkyněmi postupně doplní mobiliář, herní prvky nebo třeba pergolu a kompost. Zahrada se dá se rozdělit do pěti částí. Najdete tu louky s divokými lučními trvalkami vhodnými pro sušší biotopy, trvalkové záhony po vzoru bylinných zahrádek našich babiček, tůňku o šířce čtyři metry a hloubce zhruba 1,5 metru, která postupně zaroste kosatci, orobincem, blatouchy, pomněnkami nebo puškvorci, stromy, včetně starých odrůd jabloní, keře a také pobytový, krátce střižený trávník pro aktivity galerie a návštěvníky kavárny a výstav.
Více vám o zahradě prozradíme v rozhovoru s permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou, ředitelkou Českého permakulturního institutu, která je zároveň autorkou vegetačních úprav a permakulturních prvků zahrady PLATO…
Celý text si můžete přečíst v čísle bulletinu Krásná Ostrava 2/2023 ZDE >>