Dopis organizátorek mezinárodní psychologické konference „Gestalt fórum: Dělat vlny“ na podporu Bauhausu

„V červnu 2022 jsme v unikátním prostoru Plato Bauhaus organizovaly dvoudenní mezinárodní konferenci o společenské odpovědnosti v psychoterapii. Jednalo se o akci s názvem “Gestalt fórum: Dělat vlny” (vizhttps://psychoodpovedne.webnode.cz/), která do Ostravy přilákala 180 odborníků a odbornic z celé České a Slovenské republiky, Rakouska a USA. Takto početná účast pro nás byla velkým překvapením, protože je poměrně nezvyklé, aby kolegové a kolegyně byli ochotni přijet na odbornou akci jinam než do Prahy nebo Brna. 

Dovolíme si tvrdit, že k tomuto velkému zájmu odborné veřejnosti i k úspěchu celé akce ve velké míře přispělo právě vhodně zvolené místo konání. V Ostravě je velmi málo veřejných prostor, kde by bylo možné organizovat akce pro větší počet účastníků ve formátu „fórum“, který nejlépe vystihoval naši představu o komunitní a dialogické formě připravovaného setkání. 

Prostory Plato Bauhaus už svým charakterem evokují inkluzivnost, symetrii a vzájemnost. Oslovily nás svojí jedinečnou atmosférou, ale i deklarovanou misí „vytvářet prostor pro ty, kdo chtějí v širších souvislostech porozumět světu”. Kromě přednášek a workshopů jsme právě díky tomuto otevřenému prostoru mohly zorganizovat také inovativní diskusní blok ve formátu Open Space Technology (nehierarchická, participativní diskusní metoda, při které účastníci přecházejí volně mezi diskutujícími skupinami v prostoru), který by v klasických konferenčních prostorech byl jen stěží realizovatelný. 

Ke zdaru celé akce pak v neposlední řadě přispěla také profesionalita, vstřícnost a obrovská ochota celého kolektivu Galerie Plato, který nám pomáhal konferenci zrealizovat. Zaznamenali jsme četné pozitivní ohlasy našich účastníků, které vypovídají o tom, že právě originální a podnětné propojení komunitního života s uměním a neopakovatelná atmosféraGalerie Plato Bauhaus patří k důvodům, proč stojí za to se do Ostravy vracet

Jako psychoterapeutky víme, jak moc je důležité pro psychické zdraví zejména mladých lidí, mít svůj prostor, své bezpečné místo. A ač se to možná může v případě bývalého hobbymarketu jevit někomu nepochopitelné, pro intelektuálně, umělecky a komunitně založené lidi je Bauhaus tím, čím je pro ty sportovně založené např. zimní stadion nebo sportovní hala. Bauhaus je naše „hřiště“. Věříme, že nemusí končit!

Kateřina Ožanová a Barbara Ernest                                                               

Odkaz: Fotogalerie a Open space – sborník příspěvků z konference “Gestalt fórum: Dělat vlny (o společenské odpovědnosti v psychoterapii)  https://psychoodpovedne.webnode.cz/…ln/

Mgr. Kateřina Ožanová (www.psycholozka-ostrava.cz) – klinická psycholožka, psychoterapeutka a supervizorka 

Mgr. Barbara Ernest (www.barbaraernest.cz) – psycholožka, psychoterapeutka a supervizorka