Eduard Ovčáček získal čestnou cenu poroty Grafika roku 2014

Jubilejním dvacátým laureátem Ceny Vladimíra Boudníka se stal grafik Jindřich Růžička. Porota jeho jméno vyhlásila spolu s výsledky soutěže Grafika roku 2014. Z více než tří set přihlášených prací porotci ocenili devět děl, čestnou cenu poroty získal významný ostravský umělec Eduard Ovčáček. Výběr ze soutěžních děl bude k vidění v pražském Clam-Gallasově paláci. 

Z ostravských umělců byli oceněni i dva pedagogové ostravské Fakulty umění- Zbyněk Janáček v kategorii A a Marek Sibinský v kategorii počítačová grafika.

Soutěž a výstava Grafika roku chce každoročně upozorňovat na to nejlepší, co se v tuzemsku objevuje v oblasti umělecké grafiky. Pořádá ji od roku 1994 sdružení Inter-Kontakt-Grafik. Letos porota posuzovala 304 práce, nejpočetněji, 137 pracemi, byla obeslána studentská kategorie, a cenu v ní dostala Lenka Falušiová z pražské AVU. Tisk z hloubky (lept, suchá jehla, akvatinta, mezzotinta) je nejčastěji zastoupená technika, po ní pak dřevoryty a linoryty. Nejméně početná je serigrafie. V pěti základních technických kategoriích byly uděleny ceny, jejichž partnery jsou fakulty umění a designu některých vysokých škol. Výstava zahrnuje práce všech formátů, vedle drobnějších si návštěvníci všimnou instalace Patrika Hábla o rozměrech 4,5 krát 4,5 metru. Součástí výstavy v pražském Clam-Gallasově paláci je i retrospektiva oceněných autorských knih, které se soutěže Grafika roku účastnily v letech 1997 až 2013 a pořadatelé je věnovali do sbírek Památníku národního písemnictví.