Evropská premiéra konvertoplánu na ostravských Dnech NATO

Hlavním lákadlem čtrnáctého ročníku největší bezpečnostní show v Evropě, Dnů NATO v Ostravě, které se konají v o víkendu 20.-21. září na letišti v Mošnově, je evropská premiéra unikátního amerického konvertoplánu CV- 22B Osprey pro speciální jednotky a rekordní počet ukázek bojových nadzvukových letounů z celé Evropy.
Organizátoři akce připravili v tomto ročníku jednu významnou koncepční novinku. Každý rok bude jeden stát tzv. Speciální partnerskou zemí, která se představí v širším měřítku, než je obvyklá účast států. První partnerskou zemí, která představí armádu na letošním ročníku, bude Polsko. Diváci uvidí např. Mig-29, F-16, Su-22, tank Leopard 2, vozidla HMMWV speciálních sil a bojové vozidlo Rosomak.
Nad letošními Dny NATO v Ostravě zavlaje vlajka NATO a 16 vlajek účastnických států, které umožní návštěvníkům shlédnout především atraktivní leteckou techniku v dynamických i statických ukázkách. Kromě premiéry unikátního CV-22B Osprey amerického letectva, předvede na ostravském nebi postupně dánské, řecké a nizozemské letectvo efektní letové ukázky víceúčelových nadzvukových strojů F-16. Švédská historická letka představí letové schopnosti AJS 37 Viggen a Saab 35C Draken. Oba tyto výjimečné stroje se spolu představí vůbec poprvé na jedné akci v České republice. Spolu s JAS 39 Gripen českých vzdušných sil provedou ojedinělý společný průlet, který neměli diváci nikde, mimo Švédska, možnost shlédnout. V premiéře se představí Finsko s atraktivní letovou ukázkou F-18 Hornet, k vidění bude opět Mig 29 slovenského a polského letectva, přehlídka letadel a vrtulníků českého letectva a společný průlet všech proudových letounů českého designu od Aero Vodochody. Mnoho letounů bude k vidění také na statických ukázkách, kde např. Německo, se svou historicky největší účastí na Dnech NATO, představí pět strojů. Kromě návštěvníkům známých stíhačů Eurofighter Typhoon, to budou ve svých premiérových představeních lehké vrtulníky Bo 105 a vrtulník WS-61 Sea King, určený k plnění různých úkolů na moři. Raritní průzkumné Phantomy RF-4E představí turecké letectvo.
Tradičně se návštěvníci mohou těšit na ukázky těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamické ukázky výcviku speciálních jednotek, a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů vojáků, hasičů a policistů, celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů.
Víkendové show XIV. ročníku Dnů NATO v Ostravě & V. Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se koná 20.-21. září 2014 na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Vstup na jednu z největších vícedenních návštěvnických akcí v České republice je zdarma, areál se otevírá v 8:30.
Více na www.natodays.cz

IMG_0579.JPG