Evropské operní dny opět v Ostravě

Již po osmé oslaví Národní divadlo moravskoslezské svátek opery. Spolu s dalšími evropskými soubory se opět připojuje k projektu Evropské operní dny (EOD). Ty proběhnou 10. a 11. května s tématem Cesta do opery (Journey to the opera). Pro ostravské diváky je připraven nabitý operní víkend, který zahajuje NDM již v pátek, a doprovodné workshopy.

Operní víkend bude otevřen operní komedií Mirandolina od Bohuslava Martinů. Na Mirandolinu naváže „operní báseň“ Roberta Schumanna Jenovéfa (Genoveva): „Jedná se o jedinou operu velkého skladatele romantismu Roberta Schumanna, která byla po delší dobu našimi divadly opomíjena. Novou ostravskou inscenací chceme ukázat jinou stránku Schumannova kompozičního mistrovství, než která je všeobecně známa,“ láká diváky dramaturg opery NDM Daniel Jäger.„Opery Mirandolina a Jenovéfa uvádí Národní divadlo moravskoslezské jako jediné divadlo v republice,“ dodává mluvčí NDM Marcela Bednaříková. Operní víkend bude završen jednou z nejkrásnějších světových oper s fantastickou hudbou Leoše Janáčka, Její pastorkyní. V roli Kostelničky se divákům představí první dáma české opery Eva Urbanová: „Vítám každou příležitost, kdy si Kostelničku mohu zazpívat. Je to moje srdeční role. Ostravská inscenace je moc krásná, vždy se k vám těším, na krásnou atmosféru i skvělé kolegy,“ sdělila Urbanová.

Těmto představením budou předcházet dramaturgické úvody a k Mirandolině a Jenovéfějsou připravené i interaktivní workshopy jak pro širokou veřejnost, tak pro studenty a pedagogy:„Doprovodný workshop k inscenaci Mirandolina se orientuje na možnosti přiblížení operního žánru mladým divákům prostřednictvím interaktivních metod a postupů dramatické výchovy. Také zkusíme vstoupit do stylizace komických postav příběhu, ponoříme se do tématu navazování vztahů mezi muži a ženami se všemi intrikami a hrami, které jej provázejí. Tvůrčí workshop k opeře Jenovéfa nabídne účastníkům možnost prožít si pocity hlavních postav operního příběhu na vlastní kůži. Zintenzivníme tak svůj divácký zážitek z následného představení,“ vysvětluje divadelní lektorka NDM Tereza Strmisková.

EOD završí hudební dílo Pavla Helebranda Dekameron podle Giovanniho Boccaccia. Po skončení představení bude následovat beseda s autorem.

Více informací: http://www.ndm.cz/cz/stranka/212-evropske-operni-dny.html

 

Pátek 9. 5.

Workshopy k představení Mirandolina, 15:30 – 17:30, pro pedagogy, studenty a diváckou veřejnost

Dramaturgický úvod k představení Mirandolina, začátek v 18:00 ve foyeru na 1. balkóně

MIRANDOLINA, začátek v 18:30, zvýhodněné vstupné pro účastníky workshopu 70 Kč

 

Sobota 10. 5.

Workshop k představení Jenovéfa, 15:30 – 17:30, pro studenty a diváckou veřejnost

Dramaturgický úvod k představení Jenovéfa, začátek v 18:00 ve foyeru na 1. balkóně

JENOVÉFA, začátek v 18:30, zvýhodněné vstupné pro účastníky workshopu 70 Kč

 

Neděle 11. 5.

Dramaturgický úvod k představení Její pastorkyňa, začátek v 15:30 ve foyeru na 1. balkóně

JEJÍ PASTORKYŇA, začátek v 16:00

DEKAMERON, začátek ve 20:00 ve zkušebně DAD

Po skončení představení debata s Pavlem Helebrandem, autorem inscenace!

Zdroj: TZ NDM

image