Festival Dream factory nabídne atraktivní divadelní program

Ivan Trojan, Richard Krajčo, Miroslav Krobot, Petr Čtvrtníček, Jakub Prachař nebo Vojta Kotek, to jsou jen některé z hereckých hvězd, které se představí na festivalu Dream Factory Ostrava. Divadelní přehlídka se bude konat v termínu 4. – 9. června v ostravských divadlech, kulturních centrech a v idustriálním prostředí Dolu Hlubina.

Festival Dream Factory Ostrava chystá pro své návštěvníky překvapení v podobě návratu Richarda Krajča na ostravské jeviště, představí se v úspěšné inscenaci Deštivé dny pražského Divadla Ungelt, která mu vynesla prestižní Cenu Thálie. Skvělí herečtí představitelé a přesná režie Janusze Klimszy slibují silný divadelní zážitek. „Před sedmi lety se Richard loučil s Bezruči rolí Toma v kultovní inscenaci Skleněný zvěřinec. Těší mě, že se po tak dlouhém čase objeví v Ostravě právě u Bezručů, navíc opět v režii Janusze Klimszy,“ řekl ředitel festivalu Tomáš Suchánek. Divácký zájem o festivalová představení je velký, téměř dvě třetiny představení jsou momentálně již plně obsazené. Které inscenace by si divák rozhodně neměl nechat ujít? „Osobně se těším na Tichého Tarzana z brněnského Provázku, v titulní roli s Ivanou Hloužkovou, která za ni byla nominována na Cenu Thálie a získala Cenu Alfréda Radoka; na muzikál Divadlo Gočár, za kterého si Radoka odnesl Miloš Orson Štědroň a nesmím zapomenout na Budulínka oceněného Cenou Divadelních novin, kterého přiváží Naivní divadlo Liberec,“ prozradil tipy ředitel festivalu Tomáš Suchánek. Ostravští diváci budou mít díky festivalu Dream Factory Ostrava jedinečnou šanci zhlédnout vrcholná představení, která si odnesla ta nejprestižnější divadelní ocenění. Kromě špičkových her nebudou chybět debaty s umělci a tvůrci inscenací, premiérově bude vycházet zpravodaj mapující festivalové dění, ten bude mít na starosti kritik a publicista Vojtěch Varyš.

Letošní novinkou je filmová sekce, která představí divadlo ve filmu. Připraveny jsou projekce záznamů inscenací, divadelních her převedených na filmové plátno (Bratři Karamazovi v režii Petra Zelenky nebo Odpad město smrt Jana Hřebejka) a také exkluzivní předpremiéra filmového zpracování kultovního site specific inscenace Pestré vrstvy Divadla Petra Bezruče. Představení podle románu Ivana Landsmana znají skalní příznivci Bezručů z divadelních prken. Tato verze je ale první z chystaného cyklu, který stojí mezi žánry televizního filmu, studiové inscenace a záznamu divadelního představení. Ti, kteří přijdou na projekci do Minikina, ji mají šanci vidět mnohem dřív než diváci, kterým ji nabídne chystaný nový televizní kanál ČT Art.

Pořadatelem festivalu je občanské sdružení Dream Factory, hlavním spolupořadatelem pak Divadlo Petra Bezruče, kde se také odehraje většina představení. Kompletní program festivalu najdete na oficiálních stránkách festivalu http://www.dfov.cz/aktuality/

dream