Festival Dream factory přiveze hru podle prózy Jana Balabána, ale i Kukuru či Cibulkovou

Dream Factory Ostrava je největší přehlídkou činoherního divadla na severní Moravě. Jeho dramaturgie se zaměřuje na českou činoherní špičku, mladé talentované tvůrce a zároveň dává prostor dalším divadelním a uměleckým žánrům (loutkové divadlo, výstavy, koncerty atd.). Festival se zaměřuje na co nejširší okruh diváků a profesionální kritickou a uměleckou obec. Pro Dream Factory Ostrava je charakteristické využití ostravského industriálu Dolu Hlubina jako originálních hracích prostor. Sedmý ročník divadelní přehlídky se bude konat od 2. do 7. června a během šesti dnů nabídne přes třicet představení, koncertů, filmových projekcí a besed. 

„Festival Dream Factory Ostrava nabídne spoustu kvalitních divadelních titulů z celé republiky. Program je plný zajímavých inscenací, které si odnesly ta nejprestižnější ocenění českého divadla. Těšit se diváci mohou na řadu předních herců, například Juraje Kukuru v inscenaci Bratři Karamazovi pražského Činoherního klubu či čerstvou držitelku Ceny Thálie Vilmu Cibulkovou v inscenaci Leni Divadla v Řeznické,” informuje Michaela Kubicová z Divadla Petra Bezruče. 

Páteř letošního festivalu tvoří dvě samostatné dramaturgické linky – jedna je věnovaná profilu Divadla Na zábradlí, které ovládlo letošní Ceny divadelní kritiky a získalo prestižní titul Divadlo roku 2014. Na festivalu budou k vidění hned tři výrazné inscenace tohoto pražského souboru Požitkáři, Báby a Doktor Živago. Druhá dramaturgická linie poukazuje na problematiku násilí. „Sledujeme fenomén násilí v různých podobách a jeho reflexi v divadelním umění,“ říká ředitel festivalu Tomáš Suchánek a dodává: „Tématu násilí se bude věnovat také debata Násilí v umění, která se pokusí zodpovědět otázky, jak na násilí na divadle nahlížejí tvůrci inscenací a jak diváci. Debatovat budou herečka Vilma Cibulková, dramatik Tomáš Vůjtek a režisér Petr Boháč. Premiérově organizátoři umístili jednu z festivalových scén přímo pod těžní věž, kde Švandovo divadlo Praha odehraje inscenaci Možná že odcházíme podle oceňovaných próz Jana Balabána. 

Celý program najdete zde: http://www.dfov.cz/program/