Festival francouzského filmu v ostravském Minikině

Již 18. ročník Festivalu francouzského filmu se uskuteční v ostravském Minikině do 25. listopadu. Stěžejní část programu divákům představí dvanáct nových francouzských filmů, které budou uvedeny v předpremiéře. Těm vévodí snímky Zbrusu nový zákon režiséra Jaco Van Dormaela a nový film Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Oba tyto výrazné snímky byly uvedeny na letošním festivalu v Cannes v soutěžní sekci Quinzaine des réalisateurs.

Mezi předpremiérami zazáří také originální komedie Jean-Pierra Amérise Rodina k pronájmu. Pozornost si zaslouží nový snímek Benoîta Jacquota Deník komorné vyprávějící příběh ambiciózní a krásné pokojské, která na francouzském venkově pracuje pro rodinu boháčů.
Případ SK1 vypráví příběh mladého policejního inspektora vyšetřujícího brutální sériové vraždy. Ve snímku Pan Bezchybný začínající neúspěšný spisovatel najde rukopis zemřelého muže a vydávává ho za svůj. Viggo Mortensen exceluje v příběhu z Alžírska z roku 1954 s názvem Daleko od lidí. Nový film Michela Gondryho Pomalu a zběsile nabídne příběh letního dobrodružství spolužáků Mikroba a Gasoila. Ve stínu žen je milostný trojúhelník viděný očima režiséra Philippa Garrela. Skutečnými událostmi je inspirovaný snímek Cena slávy, který vypráví o jednom z nejpodivnějších únosů, které se kdy odehrály – o únosu Chaplinovy mrtvoly ve švýcarském městě Vevey.

Festival potěší i nejmladší diváky slavným příběhem Malého prince v animovaném filmu Marka Osborna. Ostravskou část festivalu zakončí 25. listopadu projekce filmu Dheepan režiséra Jacquese Audiarda, který za tento film získal Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2015. Dheepan je bojovník za nezávislost, Tamilský tygr. Když se občanská válka na Srí Lance blíží ke konci a porážka se zdá být neodvratná, uprchne do Paříže, kde začíná psát novou kapitolu života jako správce domu na předměstí. Iluzi, že dokáže uniknout konfliktům a vybudovat rodinu, ale záhy rozbije násilí, ve velkoměstě na denním pořádku. Tamilský tygr tak znovu musí použít své válečnické instinkty, aby ochránil to, na čem mu záleží.

Na programu nebude ani letos chybět oblíbený Večer krátkých filmů. Tak jako každoročně budou mít diváci možnost zhlédnout francouzské snímky uvedené do české distribuce v roce 2014/2015, které již nejsou v běžné nabídce kin. Kromě již zmíněného filmu Dheepan festival v této sekci uvede nostalgickou tragikomedii o turné americké kabaretní skupiny New Burlesque po Francii s názvem Turné a emocionální drama s Emmanuelle Bercot a Vincentem Caselem Můj král.

Celý program najdete na www.minikino.cz

image