Festival Jeden svět startuje

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který dnes odpoledne odstartuje v Ostravě, proběhne tento rok již po patnácté. V letošním roce jej přijede zahájit pan MAREK ŠTYS, šéf humanitárních operací organizace ČLOVĚK V TÍSNI, která festival pořádá. Zahájení proběhne dnes, v pondělí 17. 3. 2014 od 18:30 v Minikině promítnutím filmu ALEPPO – ZÁPISKY Z TEMNOTY, který přináší svědectví o válkou sužované Sýrii. Po něm se mohou diváci těšit na debatu právě s Markem Štysem, který byl v Sýrii v posledním rocehned několikrát a situaci zná tzv. „z první ruky“. Zakončení festivalu v pátek 21. 3. 2014 se ponese v duchu ukrajinské krize a úvah o dopadech ruské intervence na Krymu na evropskou zahraniční politiku. Hlavním hostem debaty o Ukrajině bude Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí a kandidát na prezidenta České republiky. Debata se bude konat v kině Art od 19.30.

„V týdnu od 17. března budou mít diváci možnost shlédnout bezmála čtyři desítky dokumentárních filmů, a to na již tradičních promítacích místech, kterými jsou kino Art, Minikino, klub Atlantik, Antikvariát a klub Fiducia a Stará Aréna,“ říká Kristýna Konczyna, hlavní koordinátorka ostravského festivalu Jeden svět.

Hned v pondělí se divákům představí jeden z českých filmů, dokument SHOW! Bohdana Bláhovce. Jde o unikátní pohled do života teenagerské kapely 5Angels a jejich manažera, který se snaží své svěřenkyně vynést až do nejvyšších pater českého šoubyznysu. Co však chtějí samotné dívky a jak se na jejich kariéru dívají rodiče, to zjistíte od 17. hodin ve Staré Aréně.

Mladý režisér Ivo Bystřičan ovládne úterní 17. hodinu v kině Art a Minikině svými filmy DÁL NIC aMÝCH POSLEDNÍCH 150 TISÍC CIGARET. Alespoň jeden z dokumentů, ať už o posledním nedostavěném úseku dálnice D8 vedoucím přes České středohoří, nebo o režisérově snaze přestat kouřit, která je spojena s konfrontací českých politiků a tabákového průmyslu, byste si určitě neměli nechat ujít.

Ze zahraniční produkce je mimo jiné přichystán film PRALES TANČÍCÍCH DUCHŮ, který minulý týden získal zvláštní uznání Poroty Václava Havla a zároveň hlavní cenu za nejlepší režii. Film uvedeme v úterý v 19.30 v Minikině.

Ve středu otevřeme v klubu Fiducia závažnější téma politických procesů na Ostravsku za komunismu spolu s Vojtěchem Vlčkem, který přednáší na Ostravské univerzitě a spolupracuje s Ústavem pro studium totalitních režimů na výzkumu perzekuce církví, řeholních řádů a třetího odboje. Besedanaváže na film KAUZA CERVANOVÁ, který pojednává o mediálně známém únosu a vraždě mladé medičky Ľudmily Cervanové, za kterou bylo bez důvěryhodných důkazů odsouzeno v roce 1976 sedm mužů. Ve čtvrtek jsou pro diváky připraveny hned tři besedy.

Pokud si kladete otázku, co je možné udělat pro to, aby byla Ostrava atraktivnějším místem pro život a zdali je možné zabránit vylidňování našeho města, neměli byste si nechat ujít panelovou diskusiv Antikvariátu a klubu Fiducia ve čtvrtek od 18.00 nazvanou SMRŠŤOVÁNÍ OSTRAVY – HROZBA NEBO PŘÍLEŽITOST?, která tematicky naváže na film BÁŇSKÝ CHLEBÍČEKzačínající v 17.00. Hostem debaty bude hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský nebo docent Petr Rumpel z Ostravské univerzity, který se tématem smršťování evropských měst dlouhodobě zabývá.

Pokud vaše děti odmítají chodit ven a ke štěstí jim naprosto stačí mobilní telefon, televize a počítačové hry, je pro vás jako dělaný britský dokument Davida Bonda, který má právě takovéto děti doma a rozhodl se to změnit. Na pomoc si přizve experty na marketing a PR a svou propracovanou reklamní kampaní se rozhodne dostat děti zase ven. Odpověď na otázku, jak se mu jeho plán zdaří,nám dá film PROJEKT PŘÍRODA v pátek v 17.00 v kině Art.

Zakončení festivalu se ponese v duchu ukrajinské krize. Do debaty na toto téma přijal pozvání panKAREL SCHWARZENBERG, bývalý ministr zahraničí a kandidát na prezidenta České republiky, který spolu s dalšími hosty uvede diváky do aktuální problematiky, ale i historických souvislostí sporuRuska a Ukrajiny o Krym. Debata proběhne v pátek 21. 3. 2014 v kině Art od 19.30.

Jelikož je letošním hlavním tématem festivalu Jeden svět PRÁCE, rozhodli jsme se společně s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu o práci nejen hovořit, ale nějakou užitečnou také vykonat. Všechny děti i dospělí měli v neděli 16. 3. jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jaké je to posprejovat stěnu v přívozském podchodu, tzv. Myší díru. Legálně samozřejmě. Na zašedlé, grafity poseté stěně, tak celé odpoledne vznikaly přívozské architektonické skvosty. Například přívozský kostel, archiv, lékárna U Madony, hospoda U Dlouhých, přívozská halda, synagoga, sokolovna nebo nárožní dům na Mariánskohorské. Do výroby šablon se zapojily děti docházející do dětského ateliéru Marcely Lysáčkové a samotné přívozské ikony na zeď dotvořili všichni dobrovolníci a přátelé Jednoho světa.

Pro všechny nedočkavce byl v letošním roce připraven tzv. FESTIVALOVÝ OTVÍRÁK, který se čtyřdenním předstihem promítl festivalový film Velká noc, který pojednává o lidech převážně bez domova, kteří se proplétají noční Prahou. Celý program neoficiálního zahájení doplnil divadelní spolek KRUH NADĚJE, ve kterém jeho protagonisté mající zkušenosti z azylových domů poukázali na situace, do kterých se lidé, ne vždy vlastní vinou, mohou dostat. V interakci s diváky pak hledali možnosti, jak z takových bludných kruhů zase ven.

Součástí festivalu je také projekt Jeden svět na školách, který probíhá po celý týden vždy v dopoledních hodinách v kině Art, klubu Atlantik a Minikině.

Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji a na jednotlivých místech konání – více informací o promítacích místech zde.

Další informace včetně programu najdete na webu www.jedensvet.cz/ostrava nebo na stránkáchFacebooku Jeden svět Ostrava.

image