Festival Pohyb – Zvuk – Prostor uvede dvě světové premiéry

Patnáctý ročník mezinárodního festivalu Pohyb – Zvuk – Prostor uvede dvě světové premiéry inspirované tvorbou spisovatele, výtvarníka a vizionáře Williama S. Burroughse. Festival, který pořádá Galerie výtvarného umění v Ostravě a Bludný kámen ve spolupráci s galerií PLATO se uskuteční 15. 11. 2014 od 17:00 v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic. Festival prezentuje tvorbu předních tuzemských i zahraničních představitelů experimentální hudby, videa a divadla: People Like Us (GB), Opening Performance Orchestra s Pavlem Zajíčkem (CZ), Sláva Krekoviče (SK) a Handa Gote Research & Development (CZ).

Letošní ročník je při příležitosti stého výročí narození věnován Williamu S. Burroughsovi. Mezi hlavní hvězdy festivalu podle Martina Klimeše, organizátora festivalu, patří Vicki Bennettová, tvořící pod hlavičkou People Like Us. „Umělkyně je považována za jednu z průkopnic stále expandující oblasti samplingu, manipulace materiálu jiných autorů a střihu nalezených filmových a zvukových záznamů. Byla také první, které byl poskytnut neomezený přístup do celého archívu BBC, její díla byla vystavena mimo jiné v Tate Modern, Barbican Centru a Centro de Cultura Digital.“ V PLATO uvede své představení Consequences.
Speciálně pro letošní festival vznikly dvě skladby The Acid Lands a Machine Strategy, které budou uvedeny ve světové premiéře. Za půlhodinovou kompozicí The Acid Lands inspirovanou knihou Západní země stojí sedmičlenný soubor Opening Performance Orchestra, který si ke spolupráci přizval Pavla Zajíčka. Pavel Zajíček patří k nejdůležitějším postavám českého undergroundu, stál např. u zrodu legendární skupiny DG 307. Zvukovou performanci Machine Strategy inspirovanou halucinačními vizemi z Borroughsovy knihy Nova Express, vytvořil umělec a vedoucí Ateliéru multimédií na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, Slávo Krekovič. Ostravané budou mít dále vzácnou příležitost vidět přední český divadelní soubor zaměřený na experimentální tvorbu Handa Gote s představením Mission. Handa Gote se zabývá experimenty s dramaturgií, začleňováním nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla.

IMG_0696.JPG