Festival ProTibet, který pořádá ostravské sdružení MOST, se letos koná ve třiceti městech
Velkoplošné malování tibetské vlajky, originální tibetský příběh nebo setkání s legendou českého horolezectví, to vše nabídne letošní ročník Festivalu ProTibet. Smyslem přehlídky, která v Ostravě začne 2.3. a skončí 5.4. je podpořit malé mnichy v indickém klášteře Diskit. Peníze ze vstupného jsou určeny na jejich vzdělávání a lékařskou péči.
“Čtrnáctý ročník festivalu se letos koná ve více jak 30 městech, kromě Ostravy například i v Olomouci nebo Brně. Tam všude se budou moci návštěvníci během měsíce seznámit s tradicemi a kulturou Tibetu,” říká ředitelka ostravské obecně prospěšné společnosti MOST Ing. Jana Neboráková.
Největší akce toho druhu každým rokem seznamuje návštěvníky s lidmi, kteří působili v Indii či Tibetu. Letos bude vyprávět o svých zkušenostech Dina Štěrbová, besedu s projekcí připravil režisér a scénárista Viliam Poltikovič, konat se bude výstava ilustrací k Himalájským pohádkám Lenky Jasanské nebo přednáška o stopování v Tibetu Kateřiny Mandulové.
Do Tibetu z počátku minulého století zavede návštěvníky večer s hercem Národního divadla moravskoslezského Vladimírem Polákem. Zájemci mohou shlédnout i několik filmových projekcí: světově unikátní dokument Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu. Autor snímku dostal příležitost natáčet stavbu silniční magistrály vedoucí z Tibetu přes nejvyšší hory světa do vnitrozemí Číny. Snímek nás reprezentoval na přehlídce Biennale 1956, kde mu bylo uděleno čestné uznání.
„Tashi Delek neboli přeji vše dobré lidem České republiky a děkuji mnohokrát za Vaši podporu,“ vzkazuje režisér filmu Drapchi Arvind Iyer. „Jsme velmi rádi, že jsme do letošního programu získali snímek Drapchi. Jedná se o vězeňské drama režiséra Arvinda Iyera, v němž hlavní roli ztvární Namgyal Lhamo, se kterou měli ostravští diváci možnost se setkat v roce 2012,“ říká k další filmové projekci Jana Neboráková.
Každým rokem se v rámci Festivalu ProTibet připomíná 10. března výročí násilného potlačení povstání v Tibetu. V Ostravě se při této příležitosti bude malovat tibetská vlajka.
MOST, o. p. s. podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících indických Himálajích a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádům a starým lidem bez rodin. Realizuje projekty na podporu tamních škol a pomáhá Tibeťanům zakládáním chráněných dílen.