Filip Petlička | Další vrstva, další unikát! – archiv bulletinu 2/2023

Tým archeologa Bohuslava Klímy objevil 14. července 1953 na Landeku Petřkovickou venuši, nádherný doklad kultury lovců mamutů. Jen o pár let později (1955–1956) a pouze o pár kilometrů dále prováděl geolog Karel Žebera mapování čtvrtohorních hornin v oblasti Hošťálkovic a sledoval a zapisoval také potenciální archeologické nálezy. Z několika letmých zmínek víme, že v oblasti Hošťálkovického kopce (dnes Hladový vrch) nalezl několik menších předmětů mladšího paleolitu. Tyto předměty se sice nedochovaly, nicméně Karel Žebera nevědomky objevil naleziště, které svá tajemství odhalilo až po dalších pětašedesáti letech.

Amatérské zkoumání oblasti Hošťálkovického kopce přineslo menší nálezy, které v šedesátých letech publikoval opět Bohuslav Klíma. Většího vědeckého průzkumu se oblast dočkala až v roce 1995, kdy byla provedena první sonda. Další průzkum byl proveden roku 2018, kdy se potvrdilo, že na místě hrany bývalého kamenolomu, kde byly nalezeny artefakty, se již žádné další nenacházejí. O několik desítek metrů dál byly ale objeveny jiné, které vedly k dalším průzkumům vrstvy z doby před zhruba 26 000 lety.

K zajímavému posunu došlo před dvěma roky, kdy byla objevena další, mladší vrstva z období tzv. magdalénienu (před cca 17 000–11 000 lety), který v Ostravě dosud nebyl zkoumán…

Celý text si můžete přečíst v čísle bulletinu Krásná Ostrava 2/2023 ZDE >>