Film týden umělce Jiřího Havlíčka v Platu

Po celý týden až do neděle 24. dubna bude v galerii Plato k vidění výstava Jiřího Havlíčka s názvem Film Týden. Výstava potrvá pouze do neděle 24. dubna, přičemž každý den v 17 hodin bude sám autor promítat veřejnosti svůj nový film.
„Netypickým formátem upozorňujeme na Jiřího Havlíčka, pozoruhodného umělce, který už třetím rokem působí jako pedagog Fakulty umění Ostravské univerzity a svou tvorbu veřejně prezentuje jen zřídka. Výsledek naší spolupráce byl vlastně zašifrován už v původním zadání: požádal jsem jej o výstavu vyjadřující jeho vztahu k filmu a ohraničil její trvání sedmi dny,“ vysvětluje Matek Pokorný, kurátor výstavy.

Každodenní promítání 16mm filmu bude po dobu trvání výstavy (tj. od pondělí do neděle) probíhat pouze jednou denně, v určenou hodinu a za účasti autora. Nabídne tak zcela jiný přístup k filmovému umění, než na který si uvykli návštěvníci multiplexů, které nabízejí zábavu po celý den a zmnoženou v několika sálech.

„Výstava-projekt-událost Film Týden nám ukazuje jiné podoby současného uměleckého díla, které zpochybňují a zkoumají vztah mezi místem a časem, úplností a potencialitou, přítomností a pamětí, objektem a performativní složkou,“ dodává Pokorný, který je zároveň uměleckým manažerem galerie.

Dvorana Multifunkční auly Gong bude volně přístupná i mimo časy projekcí. Návštěvníci si zde budou moci prohlédnout dnes už neobvyklý 16mm projektor a originální konstrukci promítacího plátna, kterou navrhla architektka Martina Holá.

image