Galerii města Ostravy povede Marek Pokorný

Dlouholetý ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný byl jediným uchazečem ve výběrovém řízení na post šéfkurátora Galerie města Ostravy. Výběrové řízení na šéfkurátora bylo vypsáno poté, co projekt a neexistenci výběrového řízení ostře kritizovalo jak občanské sdružení Kunsthalle Ostrava, tak řada špičkových českých odborníků. Přes výhrady odborníků byl projekt v červnu 2013 schválen zastupitelstvem města Ostravy, ovšem již s podmínkou, že provozovatel galerie, zájmové sdružení Trojhalí Karolina, vypíše výběrové řízení na šéfkurátora. Záměr vypsat výběrové řízení v původním projektu zcela chyběl a ještě v březnu 2013 se ředitel Trojhalí Karolina Petr Šnejdar na veřejné diskusi v Divadle loutek v březnu 2013 vyjádřil k otázce výběrového řízení v tom smyslu, že výběrové řízení vypsáno nebude.

Výběrové řízení bylo nakonec na základě ostré kritiky ze strany odborné veřejnosti vyhlášeno v létě 2013.  Jediným uchazečem se stal renomovaný kurátor Marek Pokorný.  Na post šéfkurátora jej 22. 10. 2013 doporučila odborná sedmičlenná komise poté, co představil svůj projekt a asi hodinu odpovídal na otázky. V současné době město podpořilo fungování Galerie města Ostravy formou tříletého grantu, ročně město galerii podpoří částkou 10 milionů korun, hlavní výstavní prostor bude v aule Gong.

Další podrobné informace k tématu najdete zde:

http://www.krasnaostrava.cz/category/ostravska-temata/mestska-galerie/

Tisková zpráva SMO k výsledku výběrového řízení zde: TZ SMO výběrové řízení 23.10.2013

Komise doporučila na pozici uměleckého manažera galerie Marka Pokorného

 23.10.2013 – 13:45 | Tisková zpráva

V úterý 22. října se sešla výběrová komise, která rozhodovala o obsazení pozice uměleckého manažera Galerie města Ostravy. „Umělecký manažer bude plnit standardní roli ředitele galerie. Jsme rádi, že nám jej pomohli vybrat skuteční odborníci.“ konstatovala Simona Piperková, náměstkyně primátora. Výběrová komise měla celkem 7 členů, přičemž 5 z nich byli odborníci, jako Petr Nedoma, ředitel Galerie Rudolfinum, nebo Rostislav Koryčánek z Domu umění města Brna.

 Vzhledem k tomu, že i přes aktivní inzerci v odborných médiích a poskytnutí doby téměř dvou měsíců k podání přihlášek, dorazila nakonec pouze jedna přihláška od Mgr. Marka Pokorného. Výběrová komise rozhodovala hlavně o tom, jestli Marek Pokorný je vhodným kandidátem na post uměleckého manažera Galerie města Ostravy. Marek Pokorný, který je v uměleckých kruzích vysoce respektován, je znám především jako dlouholetý ředitel Moravské galerie v Brně a rovněž jako jeden z vážných kandidátů na ředitele Národní galerie, představil osobně výběrové komisi svůj umělecký projekt. Po více než hodinové diskusi se členy výběrové komise, byl Marek Pokorný doporučen do pozice uměleckého manažera.

„Marek Pokorný má dlouholeté zkušenosti s řízením galerijní instituce a kurátorské zkušenosti s realizací výstav nejen u nás, ale i v zahraničí. Mě osobně zaujal svým osobitým přístupem, kterým chce samotnou činnost galerie propojit s ostatními kulturními aktivitami v Ostravě a oživit tím celé město. Věřím, že dopomůže k úspěšnému rozjezdu a vybudování dobrého jména naší galerie,“ shrnuje náměstkyně Simona Piperková.

 Andrea Vojkovská, Tisková mluvčí MMO

pokorny