Hebrejské písně v kostele svatého Václava zahájí letní Čtvero ročních období

Letní část 8. ročníku koncertního cyklu Čtvero ročních období nabídne židovskou hudbu, zamyšlení nad životními osudy reformátora Jana Husa i tradiční klasickou hudbu. Úvodní koncert ve čtvrtek 18. června v kostele sv. Václava v centru Ostravy (19.30 hod) bude patřit vokálnímu souboru Noach, který přednese řadu hebrejských písní. „Rád si nechávám prostor pro improvizaci,“ uvedl k programu vedoucí souboru Tomáš Novotný, který koncert doprovodí slovem. O oživení ukázkami klezmerové hudby se postarají absolventky ostravské Janáčkovy konzervatoře Anežka Gebauerová hrající na baján a Ráchel Polohová na klarinet.

V neděli 21. června vystoupí v Husově sboru ve Staré Bělé (15 hod) a na Slezské Ostravě (18 hod) recitátor Alfred Strejčekhudebně-literárním programem nazvaným „Křesťane věrný, hledej pravdu“, který slibuje netradiční portrét Mistra Jana Husa, jehož 600. výročí upálení si připomínáme v letošním roce. Na varhany bude hrát dirigent a zakladatel souboru Musica BohemicaJaroslav Krček a zpívat bude mladý barytonista Karel Jakubů.

Milovníci klasické hudby se mohou těšit na koncert Bennewitzova kvarteta, které se představí v úterý 23. června v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě-Třebovicích (18 hod) a ve středu 24. června v kostele sv. Martina v Dolním Benešově. Na programu bude mimo jiné Smyčcový kvartet Es dur „Žert“ Josepha Haydna. „Bennewitzovo kvarteto patří k našim špičkovým komorním souborům. Vystupovalo v těch nejvýznamnějších evropských síních, jako je Musikverein ve Vídninebo WigmoreHall v Londýně, je pravidelně zváno i na Salcburský festival,“ uvedl Igor Františák, ředitel Svatováclavského hudebního festivalu, o. s., který je pořadatelem koncertního cyklu. 

Vstupné na všechny koncerty stojí 150 Kč, zlevněná vstupenka pro studenty, důchodce, ZTP a ZTP/P 100 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma.