Heřmanická halda a křest bulletinu Krásná Ostrava

Srdečně vás zveme na celodenní akci na heřmanické haldě v sobotu 22. září od 10.00–21.00. Čeká nás choreografický workshop, exkurze v heřmanickém pivovaru, terénní přednáška, křest bulletinu Krásná Ostrava na Heřmanické haldě a taneční performance na zahradě v galerii PLATO.

Pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s městskou galerií PLATO a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

10.0012.00 halda / workshop  

13.0015.00 Heřmanického pivovar, exkurze, společný oběd a pivo

15.0017.00 Terénní přednáška na haldě, křest bulletinu Krásná Ostrava

19.00 Závěrečná performance na zahradě v PLATO

Sraz ráno v 9:15 před Antikvariátem a klubem Fiducia. Pokud bude chtít někdo navštívit jen terénní přednášku, sraz bude 14:30 před heřmanickým pivovarem. 

 

Podrobný program:

10.00–12.00 Heřmanická halda – workshop

Workshop vedený tanečníky Terezou Lepold Vejsadovou a Lukášem Lepoldem otevře prostor pro zkoumání vztahu lidského těla a syrového montánního reliéfu ostravské krajiny. Fyzickou interakcí s labilními aspekty Heřmanické haldy vznikne čin, který se z našich životů pozvolna vytrácí. Samotný dotek je jakýmsi historickým mementem krajinné práce a nepřenositelné zkušenosti. Pojďte s námi rozpoznat podstatu obnaženého pravěkého sedimentu, umělých elevací či erodující půdy.

13.00–15.00 Heřmanický pivova – exkurze, oběd

Po workshopu zamíříme do nedalekého centra obce Heřmanice, kde si odpočineme a posilníme se ve stylovém heřmanickém pivovaru. Pivo jako křen! Majitel pivovaru nás osobně provede a ukáže nám, jak se vaří heřmanické pivo.

15.00–17.00 Terénní přednáška na haldě, křest bulletinu Krásná Ostrava

Geolog Jan Lenart a biolog Aleš Dolný vám přímo na haldě ukážou, v čem je halda unikátní a jaká se na ní objevuje cenná fauna i flóra. Hovořit budeme také o tom, jak postupovat při revitalizacích hald a jak chránit cenná společenstva teplomilných rostlin a živočichů, která na haldách nacházejí svá útočiště. Na místě také pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava, jehož část bude věnována právě Heřmanické haldě.

19.00 Performance / zahrada PLATO

Manželé Lepoldovi se do své taneční performance pokusí zahrnout aspekty vyplynuvší z jejich přímé účasti na Heřmanické haldě a aplikují je na obdobný model periferní přírody na zahradě v PLATO. Jejich pohyby budou přímou katarzí osobního kontaktu se stále aktivní podstatou odvalu. Současně půjde o zkoušku reprodukovatelnosti efemérního zážitku z krajinného reliéfu.