Infostezku u Ostravice-Textilie otevře komentovaná procházka s Martinem Strakošem

Ve čtvrtek 28.5. 2015 v 17 hodin dojde k oficiálnímu otevření informační stezky v okolí bývalého módního domu Ostravica – Textilia. Stezku připravil a zrealizoval nově založený spolek „Lauby“ ve spolupráci s petičním výborem.

Cílem stezky je připomenout, co stálo za rychlým zchátráním nejluxusnějšího ostravského obchodního domu Ostravica-Textilia. Infostezka ponese název „Po stopách slávy a zkázy“, a celkem na 6 zastaveních připomene nedávnou historii bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Realizaci stezky finančně podpořila nadace VIA.

Informační stezka bude zahájena úvodní komentovanou procházkou po všech zastaveních, kterou provede historik architektury Martin Strakoš. Sraz proběhne na Smetanově náměstí u Divadla Antonína Dvořáka.

„Zatímco pamětníci si mohou připomenout, jak rychle někdejší největší a neluxusnější československý obchodní dům zchátral, ti, co již Ostravici v provozu nezažili se mohou seznámit s tím, o jaký skvost bychom měli přijít“ komentuje otevření stezky člen petičního výboru Michal Šíma.

Spolek Lauby je nově založeným spolkem, který si vytknul za cíl monitorovat, chránit a popularizovat ostravské kulturní, architektonické, technické a přírodní památky. Mezi členky spolku patří i všichni členové petičního výboru za zachování Ostravice. Petici k dnešnímu dni podepsalo již přes 6 000 občanů.

„Věříme, že platforma spolku nám umožní lépe fungovat pokud jde o Ostravici i jiné ohrožené památky. Slibujeme si od ní i také lepší spolupráci s orgány místní správy, nebo možnost žádat o granty na jednotlivé připravované projekty“ dodává Ilona Vybíralová, místopředsedkyně spolku.

Ostravica-Textilia byla největším a nejluxusnějším obchodním domem nejen v Ostravě, ale i v tehdejším Československu. O to horší je srovnání s jejím dnešním stavem. Od svého uzavření v roce 2000 až do roku 2010 byly všechny tři domy zcela zachovalé, bez jakýchkoliv vážnějších známek devastace. V roce 2010 se však náhle něco změnilo a budovy následkem této změny začaly nepřirozenou rychlostí chátrat.

Stezka nám připomene nejen světlé, ale i ty temné a ještě temnější chvíle všech tří budov bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia. Připomene nám, že za potrhanými sítěmi a OSB deskami se stále skrývají unikátní prostory, které si zaslouží naši pozornost a péči.

V poslední době se zdá být téma Ostravice-Textilie znovu aktuální. Po sérii debat mezi majitelem, zástupci města a veřejností zesílily hlasy volající po záchraně kulturní památky. 

 

KONTAKT:

Spolek Lauby, Petiční výbor Ostravica-Textilia

www.lauby.cz, www.ostravica-textilia.cz

Ilona Vybíralová, Lukáš Černohorský, Ondřej Polanský, Michal Šíma, Jan Becher, Andreas Papadopulos