Ivan Motýl: Krchovský, Klíč i Trashearth míří do Hudebního bazaru na Butterfly Effect. Zdroj: Ostravan.cz, 5.5.2015

Téměř celonoční multižánrová vzpomínka na oběti všech druhů závislostí se ve čtvrtek 7. května od 19:00 odehraje v ostravském klubu Hudební bazar. Básníky například zastoupí Vít Slíva, Radek Jursa, Petr Hruška a J. H. Krchovský, autorské písničkáře Pavla Gajdošíková, Lukáš Balabán a Jura Véska a skladatele současné hudby violoncellový mág Pepa Klíč.

Písničkář a harmonikář Jura Véska složil pro tento večer skladbu, v níž je řečeno: „Trním ven z davu/ a svodidly žití.“ Večer s názvem Butterfly Effect je totiž každoroční vzpomínkou na oběti všech závislostí, především závislosti na drogách a alkoholu. Akce je pietou za skvělé lidi, kteří nechtěli jít s davy, ovšem za svoji nezávislost často zaplatili hodně trnitým osudem, a v mnoha případech i předčasnou smrtí.

Impulsem k už pátému ročníku uměleckého setkání, které spolupořádá autor tohoto textu, byla smrt devatenáctileté ostravské gymnazistky D. M., jež se 6. května 2010 předávkovala heroinem. Večer je svým způsobem akční obdobou zatím veřejně nevystavené sochy Padlý anděl sochaře Stefana Milkova, která je rovněž poctou obětem závislostí.

Seznam těchto obětí je ovšem nekonečný a hlavně denně se ohromně rozšiřující. A slavná jména se na něm střídají s těmi zcela neznámými, s „vojíny XY“: Jimi Hendrix, XY, Janis Joplin, XY, Jim Morrison, Brian Jones, XY, Keith Moon, XY, Kurt Cobain, XY, Petr Kalandra, XY, Jiří Schelinger, XY, Ivan Wünsch, XY, Pavel Ambrož Homér, XY, Stanislav Cigoš, XY, Jan Balabán, XY, Pepa Streichl, Miroslav Sabev, XY…

Nad tímto seznamem se ve čtvrtek sejde pozoruhodná smečka umělců. Tak třeba violoncellový mág z Brna Pepa Klíč se tu potká s fujaristou Mirkem Chudejem nebo ostravským Dylanem alias Collinem Rymerem. Strachvas s Prýskačem, Trashearth s Empty Pipen. Básník J. H. Krchovský přečte svoje „hřbitovní kvítí“ a kapela Houby jeho temně rozkvetlé květy ještě zhudební. Zarecitují Jaroslav Žila, Jakub Chrobák, Petr Hruška, Vít Slíva nebo Radovan Jursa.

„Odejdu skrze větu k/ harmonii skrze předěl,“ píše Jura Véska v písničce pro Butterfly Effect. Věty, slova, muzika, harmonie i disharmonie. Z téhle roztodivné skrumáže snad v Hudebním bazaru i letos vznikne upřímný vzkaz zasílaný májovou nebeskou poštou tam „někam nahoru“. Obětem všech závislostí.

VYSTOUPÍ: J. H. Krchovský, Pepa Klíč, Marek Holík, Vít Slíva, Houby, Magdalena a Filip Rutovi, Strachvas, Marek Pražák, Lukáš Balabán, Prýskač, Empty Pipen, Trashearth, Collin Rymer, Pavla Gajdošíková, Radovan Jursa, Martin Dytko, Petr Hruška, Jaroslav Žila, Jakub Chrobák, Günter Motýl, Jan Gajdica, Štěpán Gruchala, Petr Szyroki, Jan Šnéberger, Jura Véska, Vladimír Jaromír Horák a mnozí další.

Zdroj: http://www.ostravan.cz/21468/krchovsky-klic-i-trashearth-miri-do-hudebniho-bazaru-na-butterfly-effect/