Ivana Lesková: Ostravica má novou šanci / Perla Ostravy snad ožije, zdroj: MF Dnes, 1.12.2017
Památkově chráněný, ale přesto zchátralý, prázdný, zavřený, bez konkrétních termínů znovuotevření. Tak tristní je současný stav komplexu čtyř budov někdejšího velmi oblíbeného výstavního Módního domu Ostravica-Textilia, kterému se přezdívalo perla Ostravy.
Z bývalé chlouby je dnes vřed na tváři historického centra krajského města. Po letech slibů a marných nadějí dokonce i ostravští patrioti pomalu ztrácejí víru, že dům s pověstnými schody, které kdysi vedly do patra a které slibovala obnovit do původní podoby společnost Amádeus Real, ještě někdy ožije.
„Nový majitel sice udělal některé záchovné práce, aby se stav budovy nezhoršoval, ale jinak se neděje nic. Stav je takřka stejný, jaký byl před dvěma lety, kdy vznikl petiční výbor a kdy jsme mluvili s vlastníky o jejich plánech. Ty se bohužel nepodařilo naplnit. V této chvíli nevidím naději, že by se v nejbližší době mohlo něco změnit k lepšímu,“ říká Lukáš Černohorský, předseda petičního výboru Za záchranu komplexu Ostravica-Textilia.
Černohorský ale stejně jako další Ostravané stále doufá, že památkově chráněný komplex s bohatou historií se ještě dočká lepší budoucnosti. „Věřím, že naději na záchranu má. Jen by s tím bylo potřeba začít co nejdříve, protože Ostravica-Textilia nikdy neprošla velkou rekonstrukcí a její oprava spolyká hodně peněz. Čím později začne, tím bude dražší,“ míní Černohorský, který je od října poslancem za Českou pirátskou stranu.
Primátor Macura: Věřím, že Ostravica ožije do pěti let
Budoucnost Ostravici je sice zatím stále ve hvězdách a je pravděpodobné, že například zmíněné schodiště zůstane navždy už jen ve vzpomínkách pamětníků či na archivních fotografiích. Ale historický komplex jako takový naději na vzkříšení má. A v posledních dnech možná dokonce větší než dříve.
„Věřím, že Ostravica znovu ožije, a to do pěti let. Důvodem ke střízlivému optimismu je nedávno rozhodnutý soudní spor. Již připravujeme ideovou soutěž, která přinese nápady na využití bývalého obchodního domu a jeho okolí,“ popisuje primátor Tomáš Macura.
„S městem budu velmi rád spolupracovat. Moje představa a přání je, že alespoň první dvě budovy, A a B, zprovozním v mnohem kratší době, nejpozději v roce 2020,“ dodává optimisticky současný spolumajitel Ostravici, 44letý Daniel Zeman z Havířova, který se má v nejbližší době stát většinovým vlastníkem celého komplexu budov.
Zchátralou Ostravici v roce 2014 převzal 51letý podnikatel Nikos Boboras, který vyrůstal do 20 let ve Vrbně pod Pradědem. Údajně ji dostal společně se Zemanem jako finanční kompenzaci za dluh od společnosti Amádeus Real.
Tato developerská společnost získala Ostravicu do vlastnictví od jiného majitele až devět let po zřícení stropů. Havárie se stala už v dubnu roku 2000 při nepovolené rekonstrukci, kterou nařídil tehdejší vlastník domů Kamil Kolek z Opavska.
V roce 2010 pak koupil developer od města pozemky po zbouraném Německém domě s cílem proměnit bývalý módní dům v moderní obchodní centrum propojené s novostavbou na náměstí Dr. Edvarda Beneše. „Spojíme historii s budoucností. Vznikne komplex s obchodními prostory, administrativou, službami, kavárnami, restauracemi či tanečním sálem. V horních patrech budou byty s výhledem na panorama Ostravy,“ sliboval tehdy za firmu Amádeus Real Michal Soukup.
Zůstalo jen u slibů. Vlastník později dokonce žádal o povolení k demolici rohové budovy, která se stala součástí obchodního domu později. A nakonec se rozhodl odstoupit od smlouvy s městem a soudit se. Po Ostravě žádal přes 1,5 miliardy korun. Spor, který se táhl řadu let, blokoval možnost nakládat s pozemky. Teď skončil, což znamená novou šanci pro Ostravicu i město.
„Sice ještě čekáme na písemné odůvodnění verdiktu, ale Krajský soud v Ostravě rozhodl v náš prospěch. Zamítl žalobu společnosti Amádeus Real,“ vysvětluje primátor Tomáš Macura s tím, že firma může podat dovolání, ale to už nebude mít odkladný účinek.
Město také čeká na výsledek své žaloby na Amádeus Real, jíž se domáhá 70 milionů korun, což je doplatek prodejní ceny pozemků a penále z prodlení. Primátor ale podotkl, že bez ohledu na verdikt soudu ze smlouvy vyplývá, že pokud kupec nezrealizuje svůj projekt na původně městských pozemcích do roku 2018, město může od smlouvy odstoupit. „Odblokovala by se tak současná situace, kdy nemáme žádný vliv na oblast náměstí Dr. Edvarda Beneše. Město by se pak mohlo stát hybatelem dalšího dění s náměstím i Ostravicou. Začneme už zmíněnou ideovou soutěží. Od vlastníka Ostravici máme příslib spolupráce,“ dodal Macura.
Vlastník: Dvě budovy dokážu zprovoznit během dvou let
Daniel Zeman MF DNES potvrdil, že na ideové soutěži by se rád podílel. „Stav náměstí je pro Ostravicu klíčový. Jeho rekonstrukce může zásadně podpořit její oživení,“ míní.
Tvrdí, že jakmile bude jasná budoucnost náměstí, dokáže tomu během následujících dvou let přizpůsobit fasádu a zprovoznit dvě budovy, které ale zůstanou v syrovém stavu. „Budova A bude mít především komerční využití – může tam být třeba tržnice a restaurace. V budově B bych rád dokončil plány na kulturní využití, od nichž nechci ustoupit,“ líčí vlastník Ostravici.
Zatím ale netuší, co dál s historickými budovami C a D vybudovanými původně pro banku. „Jsou nejcennější a jejich obnova bude nejnáročnější. Je na debatu s městem, zda by je nechtělo převzít, opravit a využít,“ nastínil Daniel Zeman.
Moje představa je, že alespoň první dvě budovy zprovozním nejpozději v roce 2020.
Důvodem ke střízlivému optimismu je nedávno rozhodnutý soudní spor.
Mladá fronta DNES | 1.12.2017 | Rubrika: Kraj Moravskoslezský | Strana: 16 | Autor: Ivana Lesková |