Ivana Lesková: Více prestiže a pohybu. Ostrava získala titul Evropské město sportu 2014. MF Dnes, 27. 6. 2013
Více prestiže i peněz městu a jeho sportovním klubům, ale hlavně příležitosti k pohybu Ostravanům, kteří běžně nesportují. To vše má moravskoslezské metropoli přinést titul Evropské město sportu 2014, který právě získala.
Titul uděluje Evropská komise prostřednictvím Asociace evropských měst sportu při Evropské unii (ACES Europe), jejíž zástupci jsou na třídenní návštěvě v Ostravě. A přestože většině evropských měst, která se o něj ucházejí, sdělí verdikt až v září, moravskoslezská metropole získala výjimku.
Ostrava se rozhodnutí dozvěděla už ve čtvrtek v podvečer při slavnostním zahájení 52. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra.
„Je pro nás velkou ctí, že budeme příští rok patřit do rodiny evropských měst sportu,“ reagoval na dobrou zprávu ostravský primátor Petr Kajnar. Přestože s udělením titulu není spojený příliv evropských peněz, primátor očekává, že zvýší zájem lidí o sportování, pomůže turistickému ruchu a tím i ekonomice.
Více peněz na sportovní granty
„Jsem rád, že Ostrava titul získala. Zaslouží si, aby ji lidé vnímali jinak než jako špinavé město či ocelové srdce republiky, kterým byla kdysi,“ říká šéf florbalového klubu FBC Remedicum Ostrava Rolf Franke. Doufá navíc, že z titulu bude mít prospěch i jeho klub.
Rodiče s dětmi si mohli společně zasportovat například na Čokoládové tretře.
Plánuje totiž řadu akcí pro veřejnost. „Jsme sportovci, kteří peníze nevydělávají, musíme si je vyprosit. Díky tomu, že město uspělo, můžeme se hlásit o granty na tři sportovní projekty, které chceme příští rok uspořádat pro lidi,“ dodal Rolf Franke.
V plánu mají florbalisté turnaje pro mladší školáky, ale také pro rodiče registrovaných mladých hráčů i pro děti z ulice, které organizovaně nesportují.
A přesně to je hlavní cíl celé akce, kterou město dělá samo pro sebe a vyčlenilo na ni ze svého rozpočtu deset milionů korun. „Tyto peníze nejsou určené na opravy sportovišť nebo zviditelnění profesionálních klubů, ale mají podpořit zapojení obyvatel, kteří buď vůbec nesportují, nebo jen příležitostně,“ říká náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek.
Přidají se i známí sportovci
Město sportu chce podle něj příští rok nabízet jakousi burzu sportovních aktivit, které lidé nemají možnost běžně si vyzkoušet. A k tomu setkání se známými sportovci. „Někdo třeba nikdy nestřílel z luku. Ale mohlo by ho zlákat rodinné odpoledne s paralympioničkou Markétou Sidkovou, kde budou velké luky pro dospělé a malé pro děti. Možná to někoho nadchne tak, že se lukostřelbě pak bude chtít věnovat,“ nastínil Štěpánek.
Viceprezident ACES Europe Kevin O’Connor už ve středu ostravským zastupitelům popřál, aby město titul získalo a příští rok si užilo sportu. Přidal navíc i zkušenost svého rodného města Limerick v Irsku, kterému stejný titul v roce 2011 přinesl kolem šedesáti milionů eur.
„Pokud se projekt vydaří, určitě z toho město bude mít prospěch, i když nepřímý. Zvednou se příjmy hotelů, restaurací i dalších služeb. Z daní bude mít sice větší užitek stát, nicméně vše pomůže zviditelnit Ostravu, což je dobré v boji o zahraniční investice,“ vysvětlil primátor Kajnar, jakým způsobem by z celé akce mohlo město těžit.
Ostrava získala titul po Liberci a Náchodu
„Našim cílem je, aby se lidé začali víc hýbat, žili zdravěji a také aby ve městě vznikly nové sportovní tradice. Když se to podaří, přiláká to turisty a podpoří rozvoj služeb, které se sportovními aktivitami, stravováním i ubytováním souvisí,“ dodal náměstek Štěpánek.
Ostrava je už řadu let hostitelem významných mezinárodních akcí na úrovni evropských a světových šampionátů, pohárů, turnajů a zápasů. Titul Evropské město sportu získala jako třetí v České republice po Liberci (2012) a Náchodu (2013).
Pro rok 2014 Ostrava kandidovala v kategorii Cities – velkoměst do půl milionu obyvatel. Na rozdíl od soutěže o titul Evropské hlavní město kultury, která s sebou nese peníze, komise nevybírá vítěze ze soupeřů, ale hodnotí, zda kandidát splňuje podmínky.