Je Bauhaus místem pro „nižší desítky lidí“, jak tvrdili někteří politici? 

Zástupci města na říjnovém zastupitelstvu tvrdili, že „se jedná o sídlo nižších desítek v počtu lidí, což určitě není komunita tak významná, aby si částku, kterou to obnáší, úplně zasloužilo“. 

Jedná se ale o nepravdivé tvrzení.

Návštěvnost Bauhausu od září 2022 do září 2023 činila 16 718 návštěvníků. Do aktivit v Bauhausu se zapojilo téměř 50 organizací a iniciativ. 

To, co se podařilo v Bauhausu paralelně vedle jatek v posledních dvou letech vybudovat, je komunitní místo evropského střihu, jaká vidíme v západních evropských městech, konkrétně třeba v Berlíně, kde cíleně vedení města pracuje s revitalizacemi brownfieldů včetně nevzhledných prázdných budov právě pomocí současného umění a podpory komunitních aktivit.

V Ostravě jde o příkladný způsob, jak smysluplně regenerovat brownfield. 

Využití typizované stavby nákupního centra, přezdívané s notnou ironií či dokonce se sarkasmem „Bauhaus“, vnímám jako unikátní věc nejen v rámci České republiky, nýbrž v mezinárodním kontextu, alespoň pokud můžu soudit ze svých cest nebo z informací, které mám k dispozici. Zároveň je to událost, jež se může stát inspirací kdekoli na světě, neboť tyhle obchodní stavby rychle zastarávají a často zůstávají po nějakou dobu bez využití. Rodí se tak pověstná „nemísta“ a obce i vlastníci řeší, co s tím. 

— Martin Strakoš, historik umění a památkář

Jako zásadní toto místo vnímají odborníci z ČR i zahraničí, výzvu na zachování aktivit v Bauhausu do doby, než bude znám výsledek urbanistické soutěže a konkrétní záměr pro místo, kde Bauhaus stojí, podepsaly již před spuštěním mimo jiné tyto významné osobnosti české kultury: 

Eva Koťáková (umělkyně, která bude reprezentovat ČR na výtvarném bienále v Benátkách 2024, 1. pozice v žebříčku Art Index J&T Banky), 

Jiří Kovanda (nejznámější český konceptuální umělec), 

Tomáš Vaněk (umělec, vedoucí pedagog ateliéru na AVU v Praze, emeritní rektor AVU 2014–2022), 

Ivan Binar (spisovatel a čestný občan Ostravy, jeden ze zakladatelů legendárního ostravského Divadelního klubu Waterloo a signatář Charty 77).

Zdroj: 

Zápis z jednání zastupitelstva města Ostravy, říjen 2023 – od strany 3

Tisková zpráva PLATO z 18. 10. 2023