Josef Gabdzyl: Nekonečný příběh. Příprava vědecké knihovny v Ostravě se vrací na začátek. Zdroj: IDnes, 25.5.2016
Vědecká knihovna, která už šedesát pět let sídlí v provizorních prostorách ostravské radnice, ztratila další šanci, jak získat důstojnou podobu. Záměr krajského úřadu postavit vhodný objekt v areálu Dolní oblasti Vítkovice totiž s velkou pravděpodobností zkrachoval. Evropská komise rozhodla, že projekty na revitalizaci národních kulturních památek nesmějí být dražší než 5 milionů eur, tedy zhruba 135 milionů korun. Stavba knihovny by však tuto hranici převýšila několikrát. „Kraj možnost profinancovat stavbu z dotačního programu Evropské unie pravděpodobně nevyužije,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.
Původně měla moderní vědecká knihovna stát naproti Domu kultury. Jenže projekt Černé kostky zkrachoval, když v roce 2008 krajská koalice v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem (ČSSD) přesměrovala zhruba 600 milionů korun určených na knihovnu do zdravotnictví a školství. A v roce 2010 Nečasova vláda zrušila dotaci 490 milionů korun.
Kraj loni přijal nabídku Dolní oblasti na výstavbu knihovny u bývalých vysokých pecí, architekt Josef Pleskot dokonce zpracoval, jak by stavba měla vypadat.
„Vědecká rada záměr odmítla, protože to je příliš tvrdé a vysoké. Příliš to narušuje panorama, které je pro Ostravu typické a svým způsobem ikonické,“ řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková na besedě o knihovně, kterou klub Fiducia minulý týden uspořádal v Komorní scéně Aréna.
Pleskot: Ostrava se od knihovny vzdaluje
Architekta Pleskota problémy s vědeckou knihovnou mrzí. Odmítá však, že by prosazoval jen variantu v Dolní oblasti. „Jistě jsou i jiná vhodná místa, ale ve skutečnosti se v Ostravě od knihovny vzdalují, než přibližují,“ konstatoval.
Besedy se také zúčastnil a neměl z ní dobré pocity. „Když se do toho připletou rozjitřené diskuse, které politiky úplně rozhazují, tak to k ničemu nevede,“ zhodnotil.
Na jednací stůl se tak vrací i varianta Černé kostky. Má však jeden zásadní problém. „U původní stavby Černé kostky už není platné stavební povolení, takže pokud by bylo ve hře její umístění, tak by znovu musela projít celým schvalovacím procesem,“ shrnula krajská mluvčí. Když totiž krajský úřad rozhodl, že se zaměří na Dolní oblast, u Černé kostky už nepožádal o prodloužení stavebního povolení.
Vše se tak vrací na začátek. „Asi před dvěma týdny jsme dostali dotaz z kraje, aby se město vyjádřilo, kde by podle něho byla vědecká knihovna nejvhodnější. Vyžádali jsme si doplňující informace, a pak o tom budeme jednat,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Dodal, že podle jeho osobního názoru se jeví jako nejvhodnější místo plocha naproti Domu kultury nebo centrum Ostravy.
Architekt Martin Strakoš považuje kauzu knihovny za ostudnou. „Bez moderní vědecké knihovny si můžeme o technické prestiži Ostravy jen vykládat,“ konstatoval.