Josef Gabdzyl: Praskliny, rez a sítě. To vše zmizí, začne oprava ostravské katedrály. Zdroj: Idnes.cz

Dominanta, kterou obyvatelé Ostravy, natož turisté, příliš neznají. Tak lze stručně charakterizovat katedrálu Božského Spasitele v centru Ostravy.S tím však bude brzy konec. Svatostánek, po Velehradu druhý největší na Moravě, bude od léta procházet rozsáhlou, necelý rok trvající rekonstrukcí

Poté se katedrála po většinu dne otevře všem příchozím. „V bočních lodích vznikne expozice mapující pozoruhodná místa ostravsko-opavské diecéze, vystaveny budou i dpkumenty z historie diecéze,“ popsal projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl.

Katedrála nabídne expozice

Od konce ranní až po začátek večerní mše, tedy přibližně od osmi do šestnácti hodin, si tak bude moci každý prohlédnout nádherný interiér katedrály nebo třeba jen rozjímat.

„Návštěvníkům bude k dispozici i průvodce, který také dohlédne na pořádek,“ poznamenal Přikryl. Vylepší se i hygienické zázemí katedrály.

Turistické zatraktivnění však není hlavním cílem rekonstrukce. Co tedy? Stačí se nyní projít okolo katedrály nebo být trochu všímavější uvnitř. Římsy obou věží obepínají sítě zabraňující pádu omítky, nastěnáchjsou praskliny, podlaha se neprakticky vlníTo je jen část závad.

Monumentálnístavbaza zhruba 120 let od svého vysvěcení neprošla zásadnější opravou, poslední větší skončila v roce 1983.

„Když se vyskytl problém, vyřešil se. Ale v poslednídoběuž to bylo jen záplatování a bylo zřejmé, že stavba i interiér potřebují plošnou opravu,“ konstatoval farář Jan Plaček, který v katedrále slouží už šestnáct let.

Bohoslužby se přemístí

Poslední akcí v katedrále by mělo být na začátku června kněžské svěcení za účasti biskupa Františka Václava Lobkowicze. S ukončením oprav se počítá na jaře příštího roku.

„Bohoslužby se přemístí do kostela svatého Václava. Věřící průběžně o dočasném uzavření katedrály informujeme,“ poznamenal farář.

Možná se změní i typické hnědé odstíny fasády katedrály. Záleží, co zjistí průzkumy starších vrstev omítek. Teprve poté bude o barvě rozhodnuto. Rekonstrukce přijde přibližně na šedesát milionů korun, zhruba polovinu pokryje dotace Evropské unie.

Diecéze také žádá o dotaci v rámci příhraniční spolupráce s polskou diecézí opolskou.

Zbytek nákladů uhradí biskupství z vlastních zdrojů, počítá i se sbírkou věřících. „Část prostředků zaplatíme z finanční náhrady za nevydanýmajetek,“ upozornil Přikryl, projektový manažer biskupství.

Zdroj:http://ostrava.idnes.cz/zacne-oprava-ostravske-katedraly-bozskeho-spasitele-p05-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140303_2040899_ostrava-zpravy_jog