Kateřina Daňková: V centru Ostravy by mohl už letos vzniknout slibovaný kampus. Z chátrajícího Hotelu Palace. Zdroj: ČRO Ostrava, 5.2.2015

Ostravským vysokoškolákům se blýská na lepší časy. V krajském městě ožily plány na proměnu historického hotelu Palace v moderní studentské koleje.
Chátrající komplex stojí na dosah univerzitním fakultám a po renovaci má nabídnout 200 lůžek. O takovém zázemí sní hlavně celá řada studentů, kteří musí do školy denně dojíždět. „Bylo by to lepší časově, že by člověk nemusel tak dojíždět. Měl by více času,“ uvítala by možnost bydlet v centru studentka z Olomouce Zuzana Čížková. Cestováním do školy totiž stráví i hodinu denně. Další ze studentů Petr z Prostějova si za stávající situace vybral raději privát. Kdyby měl ale možnost bydlet v centru na koleji, rozhodně by neváhal. „Určitě bych si to vybral spíše, než bydlet v Porubě. Je to celkově jednodušší kvůli dopravě a tady v centru mi to vyhovuje,“ říká.

Nový kampus by jim navíc kromě ubytování nabízel i zázemí pro volný čas nebo podnikání. Velkolepé plány na přestavbu ale loni ztroskotaly. Majitel na opravu nezískal potřebné dotace. Teď se ale zdá, že se práce přece jen rozběhnou. Část budovy obehnalo lešení a za špinavými okny hotelu se objevili stavební dělníci.

Projekt vznikne i bez dotací. Postupně

„Je to teď příprava – třeba i vyklízení nebezpečných věcí, které tam byly, vyčištění toho objektu, aby byl připraven pro nějakou stavbu,“ vysvětil zástupce investora Petr Skrla. Do oprav se pustí i bez dotací. Původní projekt ale museli výrazně upravit a místo celého komplexu přestaví jen část.
„V rámci dotačních řízení bylo možné přistupovat k tomu projektu trochu více velkoryse, teď bylo potřeba najít to správné ekonomické řešení. Uvažujeme o tom, že bychom to udělali po etapách,“ dodal Skrla.
Na kolik vyjde upravený projekt, zatím nechce investor zveřejňovat. Pokud ale prý vše půjde podle plánů, ubytování začne nový „Kampus Palace“ nabízet už během příštího akademického roku.