Kateřina Daňková: V Ostravě přibývají informační cedule, město oživuje okrašlovací spolek. Zdroj: ČRO, 31.1.2015

V Ostravě přibývá okrášlených míst a naučných cedulek. Město oživují členové spolku Za krásnou Ostravu, kteří vždy jednou za měsíc vyrážejí do terénu. Občas ale jejich snaha připomíná boj s větrnými mlýny. Na místě bývalé synagogy například vandalové nedávno ukradli jejich infoceduli. Ta byla jediná, která židovskou památku připomínala.

Náměstí Jiřího z Poděbrad ve Vítkovicích vypadá na první pohled obyčejně. Nic nenasvědčuje tomu, že by tady před několika desítkami let stávala jedna z největších ostravských synagog.
„To jsem nevěděla. Pracuji tady asi dva roky, ale nevěděla jsem to,“ potvrzuje kolemjdoucí žena.

Na místě, kde kdysi byla do roku 1941 židovská synagoga, stojí jedna z členek okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Ilona Rozehnalová. Chce tady vyvěsit novou ceduli. „Bude to speciální banner, na kterém bude něco z historie synagogy a dobová fotka,“ popisuje Rozehnalová. V okolí zatím není o synagoze žádná zmínka. „Židovská komunita tady byla dost významná. Tak si myslíme, že jim to dlužíme,“ dodává Rozehnalová.

První ceduli někdo asi ukradl

Archivářka a členka spolku Blažena Przybylová připomíná, že před více než 74 lety vyjel z hlavního nádraží v Ostravě první evropský transport Židů.
„S židovskou komunitou souvisí nechvalně známý první evropský transport do Niska nad Sanem, který skončil pro tisícovku ostravských mužů ne moc dobře. Pouze část z nich se vrátila zpět do Ostravy,“ upozorňuje Przybylová.

Sdružení sem ceduli dává už podruhé. Tu první zřejmě někdo ukradl. Doufejme, že ji nevyhodil, že si ji vzal domů a kochá se, říká Rozehnalová.
„Myslím si, že to láká. V Přívoze jsme sprejovali siluety památek. Je tam takový hnusný podchod, kudy ale chodí hodně dětí do školy. Spreje zůstaly, ale cedulka hned druhý den zmizela. Na druhou stranu je to potěšující, že tohle někoho zajímá,“ uzavírá Rozehnalová. Tuto partu lidí zřejmě od jejich záměru nic neodradí. Zkrášlovat Ostravu se chystají následující měsíc a bude to další z poničených památníků.

(null)