Letošní finalista Ceny kritiky pro mladé umělce Jakub Sýkora v Galerii Dole

Od pondělí 28. 4. bude v Galerii Dole vystavovat oceňovaný mladý umělec Jakub Sýkora. Vernisáž výstavy začne v pondělí v 18:30 za účasti autora.

Jakub Sýkora, vystupující také pod pseudonymem Kukryniksa (nar. 1984 v Rakovníku), absolvoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze (2000 –2004) a pražskou Akademii výtvarných umění (2006 – 2012, Ateliér Nová média II V. Bromové, Ateliér Malba I J. Sopka). V roce 2010 studijně
pobýval na Satakunta University of Applied Sciences v Kankaanpää (Finsko). Kromě malby a volného umění se věnuje také grafickému designu (např. spolupráce na komiksu Chyba, 2011). V roce 2013 získal Cenu Jana Zrzavého pro mladé české a francouzské umělce pracující v Bretani a v letošním roce 2014 se stal finalistou Ceny kritiky.

V Ostravě se autor představí souborem intimně laděných obrazů z poslední doby, které nahlížejí zdánlivě stejnou předmětnost z různých percepčníchstanovišť. Vzniká „mapa“ banalit, jejíž rozmanitost je dána odlišným východiskem k volbě a pojednání motivu vkládaného pokaždé do jiných významových kontextů. Impulzem jsou tu autorovi např. dětská vzpomínka (Rozbité těžítko, 2014), literární inspirace (Paní Maigretová, 2014), náhodná „nálezová situace“ v rovině věcných konstelací bytu (Rozestlaná postel, 2013), předmět, s kterým je autor dlouhodobě koexistenčně sžitý
(Gauč, 2013) apod. Obraz se stává komplexním, nediskursivním celkem ukládajícím a přenášejícím živou zkušenost spatřeného a prožitého prostřednictvím výrazovým prostředků a jazyka malby.
Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.

image