Markéta Radová: Korupce? Zakázku šetří policie, MF DNES, 15. 9. 2012

Pod lupou policie je zakázka Ostravy na část stavby nové ulice Porážková. Policie mimo jiné zjišťuje, zda je vítěz, firma Strabag, oprávněný

 

OSTRAVA Nová křižovatka, chodníky či třeba pruhy pro autobusy.

 

To vše je součástí veřejné zakázky na jednu ze tří etap stavby nové ulice Porážková, důležité spojnice u čtvrti Nová Karolina v centru Ostravy. Zakázku města v hodnotě přes 112 milionů korun bez DPH, již získala firma Strabag, a hlavně průběh jejího zadání, přitom prověřuje protikorupční policie.

 

„Tuto veřejnou zakázku prověřujeme,“ potvrdil mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Jaroslav Ibehej. Šetření je podle něj založeno na podezření ze spáchání zločinu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a kvůli podezření ze spáchání přečinu zneíižití pravomoci úřední osoby. Záležitost dozoruje Okresní státní zastupitelství v Ostravě. Potvrdila to jeho mluvčí Barbora Zajícova, která ale s ohledem na taktiku vedeného prověřování nechtěla sdělit detaily případu.

 

Zástupci Ostravy o probíhajícím vyšetřování vědí. Také oni jsou však poměrně skoupí na slovo. „Policie si podklady vyžádala, poskytli jsme jim všechny originály k zakázce. Po prošetření případu nám materiály vrátí,“ sdělila mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská s tím, že nyní nemají zástupci magistrátu žádné informace o probíhajícím policejním vyšetřování. Výběrové řízení na zhotovitele stavby podle mluvčí vedla externí firma Seller Moravia, proces řízení zakázky byl v její plné kompetenci.

 

„Dotazy by tedy měly být částečně směřovány i na ně,“ řekla Andrea Vojkovská s tím, že část ulice nová Porážková, jíž se sporná zakázka týká, se nyní staví. Hotovo má být na jaře 2013.

Jednatel firmy Seller Moravia Roman Tyl přitom na dotaz, zda ví o vyšetřování zakázky na stavbu části nové Porážkové, a jak si ho vysvětluje, reagoval stručně. „Na základě podepsané mandátní smlouvy se statutárním městem Ostrava je naše společnost vázána mlčenlivostí k předmětné veřejné zakázce,“ řekl s tím, že firma Seller Moravia zajistila pouze organizaci veřejné zakázky a s dotazy je třeba se obracet na zástupce Ostravy. Zástupci firmy Strabag řekli, že o policejním šetření zakázky nevědí.

 

Politickými kuloáry Ostravy zní, že v případu sporné zakázky figurují bývalí náměstci primátora z ČSSD: Jiří Srba, jenž měl na starosti investice, a Aleš Boháč, který měl svěřen rezort dopravy.

 

Oba dva z funkcí odešli v červnu spolu s dalšími dvěma městskými radními z ČSSD. Oba však na dotaz, zda vědí o vyšetřování zakázky, uvedli, že to slyší poprvé. „Nemám, jak se k tomu vyjádřit, protože se se mnou žádný policejní útvar v této ani žádné jiné souvislosti nebavil. Žádnou informaci tohoto typu tedy neznám,“ řekl Jiří Srba. Podobně na informaci o prověřování zakázky reagoval i Aleš Boháč. „To od vás slyším poprvé,“ řekl. Informace o prověřování zakázky zadané letos v květnu, tedy v době, kdy náměstci byli ještě ve funkcích, je přitom pravděpodobně jedním z témat, která vycházejí najevo i kvůli nejednotnosti ostravské ČSSD, již však strana oficiálně popírá.

 

Markéta Radová

zdroj: http://www.facebook.com/notes/nov%C3%A1-fuku%C5%A1ima/mf-dnes-15-9-2012-korupce-zak%C3%A1zku-%C5%A1et%C5%99%C3%AD-policie/284477821653943