Markéta Radová – Kunsthalle protestovalo proti galerii. I s Batmanem.

„Batmane, zachraň kunstahalle!“ „Kam najednou ten spěch?“ Transparenty v podobě komiksových bublin včera odpoledne beze slov drželi v rukou členové sdružení Kunsthalle, které protestuje proti vzniku ostravské městské galerie v navržené podobě. Aktéři protestu rozdávali letáčky s hesly namířenými proti projektu galerie každému, kdo šel na tiskovou konferenci, kde zástupci Ostravy, sdružení Trojhalí Karolina a lidé s nimi spjatí plánovanou instituci představili. „Byl bych rád, kdyby byla městská galerie brána pozitivně,“ řekl na konferenci Petr Šnejdar, který je zodpovědný za přípravu projektu nové galerie, která má od podzimu začít fungovat v hale Gong a později – po opravě – by část její činnosti měla být umístěna i do Trojhalí.

Příští středu mají městští zastupitelé říct, zda Trojhalí Karolina dají 35 milionů korun na 3,5 roku provozu galerie. Členové Kunsthalle, mezi nimi třeba majitelka klubu Fiducia Ilona Rozehnalová či výtvarník Jiří Surůvka, přitom zastupitele vyzvali, ať zodpovědí devět otázek z dle nich sporných oblastí týkajících se projektu. Kritizují třeba jeho údajnou finanční naddimenzovanost. A žádají, ať zastupitelé hlasování odloží.

Jak řekl Ladislav Kesner, autor koncepce galerie, všechny údajně sporné body, na něž kritici ukazují, jsou dle něj zcestné. „Tyto protesty bych nazval guerillovou akcí proti městu,“ doplnil ho i člen pracovní skupiny města Jiří Jůza.

 

Zdroj: přepis článku Mladá fronta Dnes Ostrava, 20. 6. 2013