V Ostravě začíná Měsíc autorského čtení

Ostrava bude od 2. července už po páté hostit Měsíc autorského čtení. Návštěvníkům se každý den postupně představí celkem 31 českých a slovenských autorů, ale také stejný počet zahraničních spisovatelů, kteří tentokrát přijedou ze Skotska.
Při výběru zahraničních autorů se festival nesnaží zachytit aktuální dění, ale spíše reprezentativní podobu literatury dané země. „Chceme představit tu literaturu v jakémsi celku. Nepředpokládám, že by to někdo absolvoval celé, ale když někdo absolvuje třeba půlku, tak by měl mít jakžtakž představu o skotské literatuře. Jednatřicet Skotů jen tak do České republiky nepřijede,“ míní Minařík.
Podle něj volba na skotskou literaturu letos padla především proto, že loňské ročníky prezentovaly autory z poměrně blízkých zemí jako například z Německa, Slovinska či Polska. „Říkali jsme si, že zkusíme zabrousit trošičku dál. Nabízela se anglicky psaná literatura a z ní nám právě Skotsko přišlo velmi zajímavé a ne příliš známé,“ řekl Minařík.
Vztah Čechů k literatuře podle něj nezavdává příčinu k velkému optimismu. „S tím čtením to není valné. Třeba u poezie mám pocit, že už to skoro nikdo nečte a nikdo tomu nerozumí, myslím, že to je mnohem podstatnější,“ řekl Minařík. I přesto podle organizátorů zájem Ostravanů o Měsíc autorského čtení každoročně stoupá.

Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a od roku 2011 se rozšířil na Slovensko a do Polska. Autoři svá díla představují v Brně, Ostravě, Košicích a Vratislavi. V Ostravě potrvá až do 2. srpna.

Bližší podrobnosti k festivalu i samotným autorům, kteří se na něm představí, lze najít také na webových stránkách www.autorskecteni.cz. Vstupné na autorská čtení je dobrovolné.

Zdroj: ČTK

20140621-083629-30989581.jpg