Měsíc autorského čtení v Ostravě po celý červenec

Dnes začal v Ostravě středoevropský literární festival Měsíc autorského čtení. Festival se koná v Ostravě, ale i v Brně, slovenských Košicích a polské Vratislavi. Čestným hostem letošního ročníku je německy psaná literatura. Jinými slovy, číst přijedou také lucemburští, němečtí, rakouští a švýcarští autoři.
„Mezi hlavní hvězdy tohoto ročníku, vedle ostřílených matadorů jakými jsou Arnošt Goldflam nebo Pavel Kohout, určitě patří například Emil Hakl, jehož nejúspěšnější titul, novela O rodičích a dětech, se dočkal filmové adaptace,“ říká ředitel festivalu Petr Minařík.
Dodává, že se bude také hodně slavit. „Nestárnoucí a snad nejplodnější český spisovatel Pavel Kohout se 20. července 2013 dožívá pětaosmdesáti let. Oslava tohoto životního jubilea dorazí do Ostravy o dva dny později – 22. července a odrazí se i na programu, který nevyplní klasické čtení autora, ale program se přesune na tento večer do klubu Staré Aréna na Masarykově náměstí, kde promítneme dokumentární film režiséra Filipa Remundy O Kohoutovi,“ slibuje Minařík.

V Ostravě se festival koná již počtvrté, přesto má už čtrnáctiletou tradici. Pořádat jej začali lidé z brněnského nakladatelství Větrné mlýny v Brně právě před čtrnácti lety.
Festival se v Ostravě poprvé uvedl v roce 2010 jako součást kandidatury Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015. Od té doby se ve městě velmi dobře zabydlel. „Stále platí, že v Brně a v Ostravě má festival největší návštěvnost. V Ostravě získala akce velké zázemí,“ pochvaluje si Petr Minařík.
Letošní ročník festivalu bude probíhat v Ostravě denně od 3. 7. do 2. 8. v klubu Atlantik, kdy vždy od 19.00 hodin bude číst čestný festivalový host z Lucemburska, Německa, Rakouska nebo Švýcarska. Od 20.30 hodin čtení ovládnou čeští, případně slovenští spisovatelé a spisovatelky. Měsíc autorského čtení tak uvede na 30 československých a 30 německy píšících autorů a autorek.
„Ze zahraničních hostů jmenujme namátkou slovenského filozofa Ľubomíra Feldeka, Tanju Dückersovou, která je schopná kvůli románu nastudovat kompletní atlas mraků či faunu a flóru pouště. Přijede i rakouský autor Josef Haslinger. Jeho Jáchymov popisuje osudy hokejového brankáře Bohumila Modrého,“ uvádí Mynařík.
Nutno doplnit, že překlady čteného budou promítány na plátno za autory.

Vstupné bude dobrovolné.
Kompletní program včetně portrétů a video medailonů jednotlivých hostů,  aktuální informace najdetegold na: www.autorskecteni.cz .