Milan Líčka: Divadlo Petra Bezruče ohlašuje novou sezónu: Jedeme 70
Hned po válce založilo několik ostravských herců profesionální divadlo, od 1.12.1945 nazvané Divadlo mladých – a jak později prohlásil Luděk Eliáš o scéně, mezitím přejmenované na Divadlo Petra Bezruče, „…chtěli vytvořit divadlo, které by mluvilo k mladým…takové, které nepoučuje, ale baví a vzrušuje, které nepředkládá známé pravdy, ale pomáhá objevovat nové, které nepředpisuje, jak žít, ale vede k zamyšlení…“. Neuvěřitelné se stalo skutkem, abych parafrázoval Hrabala a užasl nad tím, že DPB vstupuje už do 70.sezóny. Přitom je to stále divadlo nejen pro mladé, ale pro všechny mladé duchem.
Sezónu s podtitulem „Jedeme 70“ slavnostně zahájí 10. září představení PETROLEJOVÉ LAMPY. Připomeňme, že inscenace získala druhé místo v anketě Divadelních novin a že Lukáš Melník, představitel role Pavla Maliny, obdržel Cenu Thálie pro herce do 33 let. Součástí večera bude vyhlášení výsledků divácké ankety Bezruč sobě a projekce videoklipu „Jedeme 70“ , který k oslavám výročí vytvořil Lukáš Melník spolu se členy souboru.
V divadle dochází k několika změnám. Na místo uměleckého šéfa nastupuje Janka Ryšánek Schmiedtová, která se již v Ostravě úspěšně uvedla inscenacemi her Kuřačky v NDM a Osiřelý západ v DPB. Do hereckého souboru přichází čerstvý absolvent ostravské konzervatoře Jakub Burýšek a z Divadla Šumperk sem přestupuje Milan Cimerák.
Pro tuto sezónu připravuje DPB pět nových inscenací. Už 18. září bude premiéra černé grotesky s dějem z divokých let devadesátých NAHNILIČKO z pera známého moderátora a herce Jana Krause. Současně se zkouší adaptace legendárního románu Josefa Škvoreckého ZBABĚLCI, text hry pro DPB upravil Vladimír Fanta a režie se ujal Filip Nuckolls. Kupodivu půjde o vůbec první dramatizaci díla a říjnová premiéra tedy bude světová!
Původně ohlašovaná inscenace NORY Henrika Ibsena, dnes vnímané jako událost z dějin ženské emancipace, se odkládá kvůli mateřské dovolené Sylvie Krupanské. Nahradí ji tragické drama německého klasika Friedricha Schillera ÚKLADY A LÁSKA, v němž zobrazení intrik mocných kolem lásky dvou mladých lidí mělo ve své době revoluční osten. Režisérem hry je Mikoláš Tyc, který má za sebou několik inscenací na českých scénách.
V druhé části sezóny čekají diváky lehčí žánry. Hudební komedie inspirovaná románem Jaroslava Žáka ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA, jejíž adaptaci známe z filmu Martina Friče, slibuje zábavný i nostalgický návrat do školních let, doby prvních lásek, nevázané zábavy a nekončících bojů žáků s učiteli. Režii bude mít Janka Ryšánek Schmiedtová. Sezónu uzavře slovenský režisér Eduard Kudláč inscenací hry FLIGNY, KOKS A FACHMANI, jejímž autorem je francouzský dramatik alžírského původu Mohamed Rouabhi. V tak trochu tarantinovské gangsterce uvede na scénu pětici nemotorných zlodějíčků, kteří se rozhodnou vyloupit zámek, a do toho se připlete jakási krasavice a bourací mašina…