Minimaraton elektronické hudby v Domě umění

Letos v březnu uplynulo sto let od okamžiku, kdy Luigi Russolo jako odpověď na Manifest futuristických hudebníků Francescy Balilly Pratelly zveřejnil svůj manifest Umění hluku. Russolovy myšlenky dodnes neztratily svůj význam ani platnost. Do života je v průběhu celého 20. století, jakož i v současnosti uvádí vědomě i nevědomě bezpočet přímých či nepřímých následovníků, kteří s myšlenkou, že hudbou jsou nejen tóny, ale veškeré zvuky okolo nás, pracují s naprostou samozřejmostí.

Právě tuto skutečnost se pokusí reflektovat v celé žánrové šíři letošní Minimaraton elektronické hudby, jehož hosty pozval Petr Studený a Martin Klimeš z organizace Bludný kámen:  do Ostravy přijedou Piotr Tkacz & Hubert Winczyk – Amelia Cuni & Werner Durand – Timothy Schmele – Agon Orchestra – Pavel Zajíček & Opening Performance Orchestra – Milan Guštar – Tuni Panea.

Ostravské centrum nové hudby jako příspěvek do letošního Minimaratonu uvádí skladatele a experimentátora z university v Huddersfieldu Braxtona Sherouse a (od 21 hodin) newyorské houslové duo STRING NOISE (Conrad Harris & Pauline Kim Harris), pro které skládá Rob Constable, David Rogers, Paul Reller, Paul Marquardt, Drew Krause, Elizabeth Hoffman a Eric Lyon.

Podrobný program Minimaratonu elektronické hudby 2013, který se uskuteční 24.8. 2013 v ostravském Domě umění,  najdete na stránkách www.bludnykamen.cz a www.newmusicostrava.cz. Vstup na akci je zdarma.

mini