Mladá fotografka Žaneta Zmundová v Aréně představí své vnitřní světy

Druhou fotografickou výstavou v nové sezóně Komorní scény Aréna bude expozice souborů „Zahrada“ a „Noční záznamy“ ještě ani ne třicetileté ostravské rodačky Žanety Zmudové. Vernisáž uvede fotografčin profesor z pražské FAMU a slavné jméno tzv. slovenské nové vlny Rudo Prekop. Absolvent FAMU u profesora Jána Šmoka posléze pracoval jako asistent kamery v Krátkém filmu Praha a od roku 1986 – 2002 byl fotografem ve svobodném povolání. Od roku 2002 vede studiový ateliér na FAMU.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 14. listopadu 2014 v 17 hodin ve foyer KSA a fotografie budou k vidění až do ledna příštího roku.

 Mladá fotografka po studiích užité fotografie na ostravské Střední umělecké škole Poděbradova absolvovala bakalářské i magisterské studium na pražské FAMU v ateliéru Rudo Prekopa. 

Vedle volné tvorby se fotografováním i živí, spolupracuje s architekty, kterým pořizuje snímky domů a interiérů a pro ostravské QQ studio zajišťuje časosběry a animace.

Autorka má na svém kontě už dvanáct souborů fotografií, většinou spojených s jejím vlastním vnitřním světem a prožíváním, které se snaží zachytit prostřednictvím exteriérových snímků. Fotografiemi jí blízkých a milých míst vypráví o sobě a svých vnitřních krajinách. Pro převedení svých pocitů do i pro další lidi viditelného obrazu si našla osobité techniky. Například znovu snímá negativy, které promítá přes pokažený diaprojektor.

Má za sebou jednu samostatnou expozici souboru „Zahrada“, který byl vystaven v Galerii Velryba v Praze a účastnila se několika skupinových výstav mimo jiné i v Německu.

V Komorní scéně Aréna budou vystaveny její soubory „Zahrada“ a „Noční záznamy“, na kterých pracovala ještě v době studií na vysoké škole. „Noční záznamy“ vznikaly v letech 2010-2012, na „Zahradě“ pracovala v rozmezí let 2009-2011. 

„Zahrada je prostor, kde trávím čas už od dětství a kam se dodnes neustále vracím. Svou zvláštní mystičností je tak trochu jiným světem. Žije si svým vlastním životem, pokaždé je jiná, proměňují se nálady a roční období. Zahrada je záznamem paměti místa, prožitků, představ a snů…“

„V noci se vše utiší a vylidní, oprostí se od většiny rušivých civilizačních elementů a nastane zvláštní klid a ticho, jakoby se zastavil čas. Pouze tu a tam září světlo, které noci dává tvar a podporuje její hloubku. Noční záznamy se mi vážou ke vzpomínkám, jejich síla v noci a tichu je naléhavější…“

 

IMG_0700.JPG