Monika Horsáková: Hvězdy slovenského jazzu zahrají naživo v rozhlase
Ludmila Štefániková a Matúš Jakabčic – dva absolventi alma mater velikánů jazzu, Berklee College, a dvě hvězdy současného slovenského jazzu vystoupí v Českém rozhlase Ostrava. Žena označovaná za nejpřitažlivější slovenskou hudebnici a slovenský jazzman roku 1993 vystoupí v ostravském Studiu 1 ve středu 11. prosince v 18:00 v rámci koncertní série Radio Ostrava Live. Ludmila Štefániková patří k mladým slovenským umělcům, kterým se podařilo etablovat v zahraničí. Ve 23 letech získala prezidentské stipendium francouzské vlády ke studiu na American School of Modern Music v Paříži. Vystudovala hru na vibrafon, zpěv i skladbu a věnuje se především improvizaci, jazzu a také elektronické hudbě. Zmiňovanou Berklee College of Music v americkém Bostonu ukončila s červeným diplomem a řadou ocenění – nejlepší hráč na melodické perkuse, ocenění děkana, Berklee kompoziční stipendium…
Uznání sbírala i na slovenské scéně. Její debutové album získalo cenu Hudebního fondu a v anketě Esprit 2012 se umístilo na druhém místě v diváckém hlasování o nejlepší desku roku. Na kontě má i ocenění za nejlepší interaktivní výkon a jazzovou interpretaci v národní soutěži, kterou organizuje Slovenská jazzová společnost. K tomu všemu má navíc tvář, která ozdobila stránky několika módních časopisů.
Aktuálně vydává své druhé autorské album ElectriCITY, na které si mimo jiné pozvala hosty evropského i světového formátu – Petera Lipu a Grega Hopkinse. Ludmila Štefániková koncertuje převážně v USA, Kanadě a Francii. Ostravský koncert je tak jedinečnou příležitostí, jak okusit světový jazz.
I kytarista, skladatel, aranžér a pedagog Matúš Jakabčic absolvoval Berklee College. Mezi jeho nejvýznamnější pedagogy patřili Herb Pomeroy, Greg Hopkins, Ken Pullig a Jon Damian. Ani on se na proslulé bostonské škole neztratil a získal řadu ocenění, např. cenu Charlese Minguse za výsledky v kompozici. V Bostonu dostal rovněž možnost aranžovat skladby pro Big Band Grega Hopkinse.
V letech 1996–2005 byl členem Orchestru Gustava Broma a pro jeho poslední dvě profilová CD aranžoval 11 jazzových standardů. V roce 2004 sestavil na podnět Československého jazzového festivalu Přerov All Stars Big Band z českých a slovenských hráčů, který se později přejmenoval na Matúš Jakabčic CZ-SK Band. S tímto orchestrem spolupracuje a koncertuje dodnes. Je rovněž členem Euro Jazz Big Bandu se sídlem v Paříži.
Před studiem hudby absolvoval teoretickou kybernetiku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Bratislavě a rád v kompozici kombinuje racionalitu s poctivostí. Je pro něj důležitá melodie, ale stejně tak invence a vkus. Je spíš introvertním typem hudebníka, jeho styl je blízký kytaristovi P. Methenymu.
Středeční koncert ve Studiu 1 Českého rozhlasu tak nabídne nejen porci skvělého jazzu na světové úrovni, ale i ojedinělý hudební dialog dvou jazzových generací a originální spojení vibrafonu, marimby a kytary. Na programu budou přitom jednak autorské skladby obou protagonistů, jednak osobité aranže klasických jazzových standardů.