Narozeniny Giuseppa Verdiho oslaví NDM premiérou Ernani

Premiéra opery Ernani proběhne v Ostravě přesně v den 200. výročí narození Guiseppa Verdiho. V říjnu si totiž celý svět připomíná 200. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších operních skladatelů všech dob Giuseppa Verdiho. Operní soubor NDM při této příležitosti připravil ostravskou premiéru jeho málo známé a v kontextu operního repertoáru nedoceněné opery Ernani. „Pro zahájení ostravské operní sezóny 2013/2014 jsme hledali něco speciálního. Volba nakonec padla – i vzhledem k významnému verdiovskému výročí – na operu Ernani, která kromě překrásné hudby skýtá i mimořádné pěvecké příležitosti. Jsem šťastný, že se do Ostravy opět vrací Olga Romanko, GianlucaZampieri, FrédériqueFriess nebo Aleš Jenis, kteří společně s našimi skvělými sólisty i dalšími stálými hosty již tvoří jakousi «ostravskou operní rodinu»,“ uvádí hudební ředitel opery NDM Robert Jindra.

Dramatický příběh tří mužů, soupeřících o moc i o ruku krásné Elviry, naplnil Verdi množstvím efektní i cituplné hudby. Dramaturg ostravské opery Daniel Jäger dodává: „Na našem území byl Ernani naposledy uveden před téměř padesáti lety a nastudování Národního divadla moravskoslezského v roce 2013 je zároveň ostravskou premiérou tohoto díla!“

Pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera se v titulní roli bandity Ernaniho představíkromě stálého hostaGianluciZampieriho také přední sólista operního souboru NDMLuciano Mastro, který uvádí: „Na roli Ernaniho se obzvlášť těším, pečlivě ji studuji po hudební stránce, zabývám se i charakterem postavy. Myslím si, že mi bude ideálně «sedět».“ V dalších rolích vystoupí Martin Gurbal‘ / Bogdan Kurowski (Silva) a Aleš Jenis / Jakub Kettner (Don Carlo). Krásnou Elviru vedle přední sólistky opery NDM Jany Šrejmy Kačírkové vytvoří rovněž FrédériqueFriess (jež před časem v NDM zazářila jako Mimì v PuccinihoBohémě) a Olga Romanko (která na sebe v minulé sezóně strhla pozornost v titulní roli CatalanihoLa Wally). Režie se ujal současný generální ředitel Slovenského národního divadla v Bratislavě Marián Chudovský, který v NDM naposledy uvedl v roce 2010 inscenaci Bizetovy opery Carmen. Scénu navrhl Jaroslav Valek a kostýmy jsou dílem Petera Čaneckého.

Premiéra se uskuteční přímo ve výroční den narození Giuseppa Verdiho – 10. října 2013 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Opera Ernani byla napsána podle tragédie Victora Huga Hernaniinspirované španělskými dějinami. Děj se odehrává v 16. století a jedná se o dramatický příběh boje tří rivalů soupeřících nejen o politickou moc, ale také o ruku  krásné Elviry. Verdi sám rozvrhl jednotlivé scény a benátský básník Francesco Maria Piave následně napsal libreto. Tím započala jejich dlouholetá spolupráce, ze které vzešly například opery Macbeth (1847), Stiffelio (1850), Rigoletto (1851), La traviata (1853), Simon Boccanegra (1857) nebo Sílu osudu (1862). Verdi předpokládal, že se světová premiéra jeho Ernaniho uskuteční v Miláně. Byl ale v té době natolik rozhněván nedbalým vedením milánské La Scaly v osobě impresária BartolomeaMerelliho, že nakonec uzavřel smlouvu s hrabětem Carlem Mocenigou, ředitelem benátského divadla La Fenice, kde byl nakonec Ernani9. března 1844 s velkou slávou poprvé uveden.

Verdi tuto operu naplnil množstvím efektní i cituplné hudby, přičemž se stále více vzdaloval schematickému způsobu kompozice takzvané belcantové opery, která kladla důraz zejména na virtuózní, krásný zpěv. Díky Verdiho bohaté melodické invenci se Ernaniposléze rozletěl do celého světa a dodnes se čas od času objevuje na repertoáru řady prestižních operních domů.

ZDroj: TZ Národního divadla moravskoslezského

ernani