Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie nabídne Dvořákovy Slovanské tance

Tradiční Novoroční koncert Janáčkovy filharmonie se koná ve čtvrtek 15. ledna v 19:00 hodin v Domě kultury města Ostravy.
Koncert bude patřit Slovanským tancům- jejich autor Antonín Dvořák patří k nejvýznamnějším hudebním skladatelům všech dob a je nejproslulejším a nejhranějším českým skladatelem vůbec. Ostravský orchestrl bude dirigovat Stanislav Vavřík.

Když významný berlínský hudební vydavatel Simrock vydal roku 1878 na Brahmsův popud Dvořákovy Moravské dvojzpěvy, setkaly s mimořádným ohlasem. Zkušený obchodník vytušil v neznámém českém autorovi výrazný komerční potenciál a vyzval skladatele k vytvoření cyklu čtyřručních klavírních skladeb v podobném duchu; čtyřruční klavírní hra byla tehdy oblíbenou zábavou v měšťanských salonech a poptávka po nových skladbách byla vždy zaručena. Simrock žádal tance „českoslovanské“, které měly být protějškem tehdy již proslulých Brahmsových Uherských tanců. Objednávka našla u Dvořáka živou odezvu a skladatel se vzápětí pustil do práce. Odchován českou lidovou taneční hudbou, cítil se Dvořák při kompozici Tanců doslova ve svém živlu. Lze-li soudit podle dochovaného náčrtu první řady, byl celý prvotní náčrt díla prací snad jen několika hodin, celá kompozice pak zabrala tři týdny. Během této práce však již zřejmě naplno pracoval skladatelův mimořádný smysl pro orchestrální zvuk, takže souběžně s klavírní podobou Tanců začala vznikat i jejich orchestrální verze.

Zdroj: www.antonin-dvorak.cz

IMG_3133.JPG