Novoroční koncert s Petrem Kotíkem

Ve středu 6. ledna v 19:30 hodin se v ostravské galerii PLATO koná novoroční koncert nazvaný Pohledy do 60. let. Skladatel a dirigent Petr Kotík představí skladby Vladimíra Šrámka a Jana Rychlíka pro sólovou flétnu a se sólisty Ostravské bandy uvede svou vokální kompozici John Mary na text Gertrudy Steinové. „Novoroční koncert mívají na programu tradičně koncertní domy, bude ho mít však i naše platforma pro současné umění a do nového roku vstoupíme spolu se skladatelem, dirigentem a flétnistou Petrem Kotíkem. Ten i přes svou působnost na newyorské hudební scéně zásadně ovlivňuje dění na poli současné artificiální hudby také u nás. Vedle vybraných skladeb zazní během koncertu jeho úvahy, komentáře a výňatky z deníku Jana Rychlíka,“ řekla Dita Eibenová, která sestavuje doprovodný program platformy.

Petr Kotík (*1942) absolvoval studia na Pražské konzervatoři a HAMU, hru na flétnu a skladbu studoval také na Vídeňské akademii. V roce 1969 odešel do USA, kde se stal známou osobností na scéně soudobé hudby. V roce 2001 založil v ČR bienále Institut a Festival Ostravské dny, je uměleckým šéfem mezinárodního komorního orchestru Ostravská banda.
„Novoroční koncert je první ze série letošních koncertů současné artificiální hudby. V únoru uvedeme kompozici Luigiho Nona La lontananza nostalgica utopica futura, na květen připravujeme koncert z děl skladatele a vědce Petra Cíglera v podání ansámblu MoEns, který bude předcházet uvedení Cíglerovy komorní opery na NODO / Dnech nové opery Ostrava 2016. I nadále budeme dávat prostor koncertům a performancím, které propojují experimentální a improvizační hudbu s tancem a pohybem,“ doplnila Eibenová.
Účinkují Petr Kotík (flétna) a sólisté Ostravské bandy Marta Marinová (alt), Jan Mikušek (kontratenor) a Jaroslav Ježík (fagot).

Koncert je pořádán ve spolupráci s Ostravským centrem nové hudby.

image