Opera Hamlet zazní poprvé v Ostravě a v operním debutu režiséra Radovana Lipuse

 Národní divadlo moravskoslezské se připravuje na premiéru francouzské lyrické opery Hamlet, která je v Ostravě uváděna vůbec poprvé. Inscenace je současně operním debutem činoherního, rozhlasového a televizního režiséra Radovana Lipuse, bývalého kmenového režiséra činoherního souboru NDM (1992–2008). Opera je součástí programu společného projektu ostravské kulturní scény SHAKESPEARE OSTRAVA 2016.

Velká francouzská opera představovaná trojlístkem Meyerbeer–Auber–Halévy, tedy honosná podívaná se silným zastoupením ansámblů, baletních a sborových scén, se v polovině 19. století spojila s komickou operou, a dala tak vzniknout jedné z nejpozoruhodnějších syntéz, lyrickému dramatu. „Zdůrazněná citovost a burcující romantické emoce v propojení s tanečními plochami se výrazně objevují právě u Thomasova Hamleta. Rozkolísaná psychika kralevice dánského a jeho sentimentální lásky Ophélie se probouzí ve velice náročných zpěvních pasážích doplněných neotřelou instrumentací,“ uvádí k opeře dramaturgyně Eva Mikulášková.

Opera je součástí programu společného projektu ostravské kulturní scény SHAKESPEARE OSTRAVA 2016. Na rozdíl od toho Shakespearovského Hamleta však Hamlet v ostravské inscenaci neumírá: „Na konci lid radostně a ryčně provolá Hamleta svým novým panovníkem. To není happy end. Hamlet jim neodpoví vděčností a díkem. Jeho život se zastavil, jak křídla hmyzu zamrzlá už navždy v kapce pravěkého jantaru. Co je po jásotu, po království, po jaru, které právě vítězně postupuje širým krajem? Ač mocný vladař, skončil s méně nežli málem,“ dodává režisér Radovan Lipus.

V této opeře se poprvé na ostravském jevišti představí v hlavních rolíchtalenty mladé pěvecké generace – jakoOphélie koloraturní sopranistka Marta Reichelová, která je nyní ve stálém angažmá v brněnském Národním divadle (alt. Jana Sibera) a v titulní roli barytonista Roman Hoza(v  angažmá v  německém Düsseldorfu) a  vídeňský barytonista Thomas Weinhappel: „Velice mě těší, že jsem dostal příležitost debutovat jako Hamlet na prknech ostravské opery, jednoho z nejvýznamnějších operních domů Česka. Měl jsem tu čest zpívat s několika skvělými českými kolegy po celém světě a mám radost, že poznám hlouběji českou mentalitu,“říká mladý barytonista. Jako královna Gertrude debutuje na prknech NDM chorvatskámezzosopranistka JanjaVuletic v alternaci s Denisou Hamarovou (Slovenské národné divadlo). V roli Horatia vystoupí také poprvé v NDM pan Roman Vocel (alt. David Szendiuch).

Premiéry opery Hamlet se uskuteční 3. a 5. března 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

hamlet-1454313473