Ostrava bude mít naučnou ceduli věnovanou básníkovi Josefu Kainarovi

Naučná cedule věnovaná slavnému básníkovi a jeho ostravskému působení bude instalována na ostravském hlavním nádraží. Slavnostní křest se koná 25. března v 10.00 hodin.  Ceduli připravil okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Antikvariát a klub Fiducia.

„Loni jsme ke stému výročí narození Josefa Kainara připravili literární pouť po jeho ostravských stopách. Právě během ní vznikla myšlenka udělat básníkovi naučnou ceduli na hlavním nádraží, kde Josef Kainar i jeho tatínek pracovali,“ vysvětluje za organizátory majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová. „Díky ochotě Ostravského informačního servisu jsme tento nápad mohli zrealizovat na stěně přímo naproti pobočce OIS,“ dodává.


Literární historik Pavel Hruška, který připravil text naučné cedule, k ostravskému působení Josefa Kainara napsal: “ Jeden z nejlepších a čtenářsky nejoblíbenějších českých básníků Josef Kainar (1917–1971) prožil část svého života na severní Moravě a ve Slezsku. Rodák z Přerova pocházel z „ajznboňácké“ rodiny a právě Kainarův otec v polovině 30. let minulého století nastoupil jako přednosta dopravní kanceláře na nádraží v Ostravě-Přívoze. S ním a jeho druhou ženou pobýval na Ostravsku i začínající básník. Když v listopadu 1939 došlo k násilnému uzavření českých vysokých škol, pracoval Josef Kainar, tehdy student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, na zdejším nádraží (s výjimkou roku 1941, kdy byl zaměstnán na pile v Ostravici). Jako muzikant si přivydělával v Doležalově tanečním orchestru, s nímž pravidelně vystupoval ve svého času velmi populární ostravské kavárně Savoy (sídlila na Zámecké ulici v centru města).  Ostravské motivy se rovněž objevují v některých jeho verších, především v těch z konce 30. let, místy ale i ve sbírkách z let 40. a 50. „
 
Po odhalení naučné cedule bude následovat vycházka Přívozem, jehož jméno je odvozeno od dávných převoznických služeb na řece Odře. Výletníkům zprostředkujeme originální místní architekturu, periferní oblasti města s historicky a geologicky cennými přírodními lokalitami, připomeneme řadu významných osob a na některých zastávkách nabídneme vskutku interesantní výhledy na ostravskou scenerii. U soutoku Odry a Ostravice pokřtíme nové číslo bulletinu Krásná Ostrava. 

Akci pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a Ostravským informačním servisem. Za pomoc s přípravou naučné cedule děkujeme Janu Šumberovi a Ostravskému informačnímu servisu. 


Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex, Nadace Agosto foundation.