Ostrava bude mít unikátní mapu výletů

V Ostravě na konci července vyjde mapa, která nejen zdejším obyvatelům, ale i všem jejím dalším návštěvníkům formou dvaceti pěších tras představí atraktivní, často navštěvovaná, ale i obecně málo známá a přitom něčím pozoruhodná či výjimečná místa tohoto svérázného města. Mapa je dílem Antikvariátu a klubu Fiducia a okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu a její křest se uskuteční 30. července  2017 na speciální vycházce (průvodci budou Lenka Kocierzová, Pavel Hruška a Jan Lenart). Procházka začne v 10:00 v Kunčicích na tramvajové zastávce Nová Huť – jižní brána a od největšího bludného balvanu v ČR bude pokračovat přes Hrabovou (a tamní haldu) a Hrabůvku až k „starobělským Lurdám“. 

Mapa ostravských výletů vznikla za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Nadačního fondu Kousek po kousku, Nadace české architektury a MUDr. Davida Feltla a bude k dostání na eshopu www.e-antikvariat.com, v Antikvariátu a klubu Fiducia a pobočkách Ostravského informačního servisu. 

Zájemci v ní naleznou dvacet tras, jež povedou zajímavými, často netradičními a turistickými či naučnými příručkami dosud nezmapovanými oblastmi na území města (všechny trasy jsou dostupné městskou hromadnou dopravou a jejich délka je 5 – 20 kilometrů). Potenciálním výletníkům přiblíží populární kulturní památky, ale upozorní je i na mnohé jiné významné a dosud málo propagované objekty či stavby, jejich vývoj, proměnu a historické souvislosti, zavedou je na řadu míst s jedinečným a nenapodobitelným „geniem loci“, do průmyslovou minulostí osobitě zformovaných městských čtvrtí i oblastí spíše venkovského charakteru, nevynechají ani cenné přírodní lokality a pozoruhodnosti stejně jako další a další ostravská specifika… – to vše v duchu pravdivé a stále platné věty spisovatele a rozhlasového reportéra Josefa Filgase: „Dybystě cely svět přešli, jak stě něviděli Ostravu, tuž stě něviděli nic!“
———————————–
Mapa ostravských výletů. Vydal Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v roce 2017.

Redakce: Lenka Kocierzová, Blažena Przybylová, Ilona Rozehnalová, Pavel Hruška, Jaroslav Němec.

Grafická úprava: Jaroslav Němec.

Autoři hesel: Lenka Kocierzová, Blažena Przybylová, Romana Rosová, Ilona Rozehnalová, Andrea Weglarzyová, Pavel Hruška, Jakub Ivánek, Jan Lenart, Tomáš Majliš, Jaroslav Němec, Petr Přendík, Martin Strakoš. 

Za finanční podpory Statutárního města Ostravy, Nadačního fondu Kousek po kousku, Nadace české architektury a MUDr. Davida Feltla.