Ostravská divadla promění parkoviště před katedrálou zpět na náměstí

Z parkoviště bude na jeden den opět živé náměstí v pravém slova smyslu, a to díky slavnostnímu společnému zahájení nové sezóny ostravských profesionálních divadel. Všichni fanoušci divadla jsou zváni 1. září k Divadlu Jiřího Myrona na náměstí Msgre Šrámka, aby zažili jedinečné odpoledne s bohatým programem pro celou rodinu a ochutnali nadcházející sezónu. Na neděli 1. září totiž chystají Národní divadlo moravskoslezské, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna a Divadlo loutek Ostrava tradiční společné zahájení sezóny, které nově proběhne na náměstí Msgre Šrámka. „Náměstí v současnosti funguje bohužel jen jako parkoviště, takže jsme se rozhodli znovuobjevit jeho svébytné kouzlo a k uvedení zahajovacího programu využít potenciálu až italských parametrů prostoru mezi Divadlem Jiřího Myrona a katedrálou Božského spasitele. Souvisí to i s tím, že si na konci této sezóny připomeneme 120. výročí otevření Národního domu, jehož součástí je právě Divadlo Jiřího Myrona,“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Už od 15 hodin bude na místě pro zájemce otevřen informační stánek s prodejem společného předplatného ABEND, předplatného NDM a také vstupenek do NDM na šest měsíců dopředu. Samotný program zahájí moderátor Vladimír Polák v 16 hodin, aby uvedl Divadlo loutek s pohádkou pro děti, které se poté můžou zabavit v dětském koutku. Následovat budou ukázky inscenací souboru baletu a operety/muzikálu NDM, Komorní scény Aréna a Divadla Petra Bezruče. Program vyvrcholí ve 21 hodin přímým přenosem z jeviště Divadla Jiřího Myrona, kdy sólisté a orchestr opery NDM pod vedením dirigenta Roberta Jindry přednesou výběr árií z mimořádně úspěšné novinky minulé sezóny, opery Lohengrin. Před 22. hodinou si z balkonu divadla připijí na novou sezónu šampaňským šéfové všech divadel.

Novinkou letošního zahájení bude také doprovodný OFF program v Klubu Atlantik, který láká na čtení z bezručovských dramatizací za účinkování Markéty Harokové, Dušana Urbana a Norberta Lichého či přehlídku televizních záznamů inscenací ostravských divadel (např. Z deniku Ostravaka). Po skončení hlavního programu bude večer pokračovat afterparty v Klubu Les ve Střelniční ulici.

 

PROGRAM JDEME ZA VÁMI!

 

16.00 Představení pro děti

Divadlo loutek Ostrava

Jak cvrček ke své písni přišel (na motivy japonské pohádky)

Účinkují Eva Baláková a Ondřej Beseda

 

17.45 Tanec na zvony katedrály

Balet Národního divadla moravskoslezského

Účinkují Isabelle Ayers, Daisy Hulbert, Jana Kopecká, Petra Kováčová, Klára Krejčířová, Chiara Lo Piparo, Kristina Moravčíková, Michaela Vápeníková, Jana Zelenková, Giordano Bozza, Michal Bublík, Giuseppe Canale , Adam Harris, Po-Ju Lin, Peter Ondrka

 

18.30 Ukázky z inscenací

 

Divadlo Petra Bezruče: Revizor a Pěna dní

Účinkuje soubor Divadla Petra Bezruče

 

Komorní scéna Aréna: Ženy a panenky

Účinkují Alena Sasínová-Polarczyk, Zuzana Truplová, Petra Kocmanová, Tereza Dočkalová, Tereza Cisovská a Dana Fialková, j. h.

 

Národní divadlo moravskoslezské: Quo vadis

V české premiéře představí členové souboru činohry NDM rockovou baladu Láska hlídá nás… z připravovaného muzikálu Quo vadis

Edith a Marlene (soubor opereta/muzikál)

Účinkují Hana Fialová (Edith Piaf), Eva Zbrožková (Marlene Dietrich)

Návraty domů (baletní soubor)

Účinkují Filip Staněk, Patrick Ulman, Zuzana Majvelderová, Macbeth Kaněra

 

20.45 Příběh Lohengrin

Loutkový skeč napsaný přímo pro tento večer

Účinkují Renáta Klemensová, Jiří Sedláček, Michal Sedláček, Karel Růžička, Lukáš Červenka

 

21.00 KDY JEDE DALŠÍ LABUŤ, PROSÍM…

Noční promítání na fasádu divadla – přímý přenos z jeviště Divadla Jiřího Myrona – výběr scén z opery Lohengrin

Účinkují Maida Hundeling, Peter Wedd, Therese Waldner a orchestr opery Národního divadla moravskoslezského pod vedením dirigenta Roberta Jindry

 

OFF program v KLUBU ATLANTIK a AFTERPARTY v KLUBU LES                                                                               

 

20.00 Světová literatura v Divadle Petra Bezruče!

V přestávce hlavního programu před Divadlem Jiřího Myrona si návštěvníci mohou zajít do kavárny Atlantik pro kávu a pro dobré slovo: Markéta Haroková, Dušan Urban a Norbert Lichý čtou ze světových děl, jejichž adaptace mohou diváci vidět na jevišti Divadla Petra Bezruče v nadcházející sezóně, za hudebního doprovodu Josefa „Chozé“ Jelínka.

 

15.00 – 22.20 Přehlídka televizních záznamů inscenací ostravských divadel a další nahodilosti v kavárně klubu Atlantik. Pořádáno ve spolupráci s Českou televizí, kavárna bude otevřena od 14.00 do 23.00 hodin.

 

15.00  Ostravak Ostravski, Marek Pivovar, Radovan Lipus – Z DENIKU OSTRAVAKA

Televizní záznam představení Divadla loutek Ostrava / 96 min.

 

17.00 Tadeusz Słobodzianek – PROROK ILJA

Televizní záznam představení Komorní scény Aréna /105 min.

 

19.00 Zoltán Egressy – PORTUGÁLIE

Televizní záznam představení Národního divadla moravskoslezského / 134 min.

 

21.30 Ludmila Petruševská – CINZANO 

Televizní záznam představení Divadla Petra Bezruče / 116 min.

 

22.15 AFTERPARTY

Přeleťte s poslední labutí do Lesa!

Herec Divadla Petra Bezruče Přemysl Bureš nedávno otevřel ve Střelniční ulici absinthový klub LES, kde se po skončení hlavního programu před Divadlem Jiřího Myrona bude konat afterparty. Kolegové z divadla Pavla Gajdošíková a Michal Sedláček zahrají naživo v prvním patře! Přijďte společně připít na novou sezónu a poslechnout si dobrou muziku!

Zdroj: Tisková zpráva NDM

jdeme