Ostravská kultura si připomene výročí 25 let od pádu komunistického režimu společně
Čtvrt století svobody bez zbytečných oficialit. Ostravská kulturní scéna se rozhodla (podobně jako před pěti lety) převzít iniciativu při organizaci „vzpomínkových“ akcí u příležitosti 25. výročí listopadu 1989. V situaci, kdy se žádné větší oficiální oslavy ze strany města či kraje nechystají, mohou Ostravané neformálně zavzpomínat na největší událost našich nedávných dějin v divadlech, klubech, kinech či v ulicích centra města. Všechny akce poskytují prostor nejen pro pamětnická vzpomínání, ale také pro reflexi 25 let svobody, ať už formou uměleckého zážitku či kritické veřejné debaty.
Národní divadlo moravskoslezské, Antikvariát a klub Fiducia, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Česká televize Ostrava, Občanské sdružení PANT, Educa24 agency, Knihcentrum Ostrava, Bílé divadlo Ostrava, Centrum kultury a vzdělávání Ostrava, okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu a Divadlo loutek Ostrava připravily k 25 letům svobody bohatý kulturní program, který zahrnuje setkání s pamětníky, divadelní představení, veřejné besedy a projekce filmových dokumentů, autorská čtení a pouliční divadelní produkce a proběhne ve dnech 12. – 24. 11. 2014.
Antikvariát a klub Fiducia připravil ve spolupráci s občanským sdružením PANT a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu několik akcí, které připomenou letošní výročí 25 let od pádu komunistického režimu.
Ve spolupráci s Českou televizí Ostrava chystá ve středu 12.11. předpremiérovou projekci dokumentu Fenomén underground – Ostříhat a do dolů, který se věnuje undergroundu na severní Moravě. Film zahájí jeho režisér Jiří Fiedor a slavná undergroundová kapela Stará dobrá ruční práce.
V úterý 18.11. položí pamětní destičku známým ostravským chartistům manželům Jaromíru a Dolores Šavrdovým před dům, ve kterém bydleli a kde podepsalo Chartu 77 většina ostravských chartistů. Pamětní destičku vytvořila sochařka Šárka Mikesková. Úvodní slovo pronese literární historička Iva Málková.
Ve středu 19. 11. chystá panelovou diskusi, na kterou přijedou významné osobnosti, jako například historik Jan Urban či chartista Tomáš Hradílek. Jde o významné protagonisty Listopadu 1989 a následných společenských změn, signatáře Charty 77. Jan Urban byl lídrem Občanského fóra v prvních svobodných volbách v roce 1990, Tomáš Hradílek se stal spoluzakladatelem Občanského fóra v Olomouci a jednou z vůdčích postav převratových dnů v problematické Ostravě.
Po celý týden od 18.11. do 21.11. se budou ve Fiducii ve spolupráci se sdružením PANT konat přednášky a projekce pro žáky středních škol za účasti mnoha zajímavých hostů.
Národní divadlo moravskoslezské se rozhodlo poskytnout prostor Divadla Jiřího Myrona k veřejné debatě o aspektech naší cesty k demokratické společnosti. Hosty debaty jsou významní čeští intelektuálové (E. Tabery, D. Balabán, J. Klimeš, M. Hvorecký, P. Kohout, M. Reichrt), kteří se budou společně s publikem zamýšlet nad tím, co jsme tenkrát chtěli a čeho se nám podařilo dosáhnout.
Divadlo Petra Bezruče (Orwell 1984), Komorní scéna Aréna (S nadějí, i bez ní), Divadlo loutek (Šaryk vzpomíná) uvádějí představení, která k debatě o principech totality a demokracie přímo vybízejí. Dramaturgie večera s diskusí herců a publika počítá.
Česká televize Ostrava a CKV Ostrava poskytnou návštěvníkům další filmové lahůdky, doplněné setkáními s pamětníky.
Educa24 agency v prostorách Divadla loutek uvede světově nejproslulejší hru V. Havla Zahradní slavnost v nastudování učitelů a absolventů Wichterleho gymnázia a Láhor / Sound systém s provokativní kolektivní jevištní úderkou Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Aneb: i o tři dny později je stále, ale „přece!“
Bílé divadlo vyrazí do centra města s pouliční performance Sametoví slepci a Knihcentrum Ostrava uvede Edu Kriseovou, autorku jediného autorizovaného životopisu V. Havla, která na něj bude vzpomínat při veřejném čtení a autogramiádě.