Ostravská muzejní noc již zítra

V sobotu 25. května 2013 od 17 hodin do půlnoci se v rámci celé Ostravy popáté uskuteční Ostravská muzejní noc. Společně se představí 33 organizací, které se zapojují do kulturního života Ostravy i celého Moravskoslezského kraje. Letošní jubilejní ročník bude slavnostně zahájen kulturním programem pro veřejnost a společným pouštěním balónků v 17.30 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí. „Pro návštěvníky jsme připravili krátký kulturní program, kterým provedou Robert Galia a Lukáš Červenka z Prvního ostravského Hogo und Fogo Kabaretu. Zahájení zakončíme společným pouštěním nafukovacích balonků s logem Ostravské muzejní noci,“ dodává Andrea Węglarzyová a pokračuje „Tyto balonky si budou lidé moci vyzvednout zdarma ve stáncích na Prokešově náměstí.“

U Nové radnice začne v 18:00 také komentovaná procházka s historikem architektury Martinem Strakošem.  Procházku autor zaměří na téma ostravských veřejných budov, věnovaných kultuře. Trasa povede kolem bývalého secesního Domu katolických tovaryšů od architekta Františka Fialy , kolem Domu umění, který si uchoval do značné míry podobu, jakou mu dali ve 20. letech 20. století mladí architekti František Fiala  a Vladimír Wallenfels  až k Domu kultury města Ostravy z let 1954–1961 podle návrhu Jaroslava Fragnera. Po prohlídce exteriéru i interiéru budovy bude následovat malé překvapení.  

Návštěvníci se mohou těšit na atraktivní program  v Divadle loutek, Divadle Petra Bezruče, ale také na historicky první přespání dětí v Divadle Antonína Dvořáka. Knihovna města Ostravy chystá pořad Nejen pro hobití uši  – hudební a taneční smršť v podání našich i zahraničních interpretů: Teresa Polk – Negro spirituals, vietnamské písně, tradiční mongolská hudba, Red Hot Chillies Ostrava a další.

Moravskoslezská vědecká knihovna představí nejzajímavější knihy z fondu knihovny – např. nejstarší, největší či nejdražší exempláře. Zároveň bude možno si prohlédnout i různé knižní kuriozity.
Jádro Ostravské muzejní noci 2013 tvoří kulturní stánky, které již mají v Ostravě vybudováno renomé. Zakládajícími organizacemi jsou Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ostravské muzeum. Také letos se však návštěvníci mohou těšit na nové účastníky. Poprvé se zapojí Moravskoslezská vědecká knihovna, Miniuni – Svět miniatur na Černé louce, výstava Šangri-la, TyfloCentrum Ostrava, Minikino Kavárna a Klub Atlantik.

V letošním roce nabídnou všechny organizace vstup zdarma, což byla jedna z výhradních podmínek organizátorů k letošní účasti na festivalu. Stejně jako vloni budou zajištěny zvláštní autobusové linky pro přepravu mezi jednotlivými institucemi zdarma.

Podrobný program jednotlivých organizací je k dispozici na webových stránkách http://www.2013.ostravskamuzejninoc.cz/ a v informační brožuře, která bude zdarma k dispozici v zúčastněných organizacích a na veřejných místech Ostravy. V brožurce rovněž návštěvníci naleznou jízdní řády k zvláštním autobusovým linkám a mapky institucí.

muzejni