Ostravské sdružení PANT začíná vydávat knihy o moderních dějinách a zve na křest prvního titulu
Občanské sdružení PANT nově vydává knihy, které jsou pro orientaci v moderních dějinách zásadním a inspirativním zdrojem informací. Zahájili vlastní nakladatelskou činnost a otevírají specializovaný e-shop. První knihou je titul slavné americké historičky Anne Applebaumové „Mezi Východem a Západem“. Vedle vlastní nakladatelské činnosti – edice Moderní dějiny – právě spustili ostrou verzi specializovaného knižního e-shopu. Zatím jsou v nabídce dvě knihy slavné autorky Anne Applebaumové, držitelky Pulitzerovy ceny za knihu Gulag- kniha z edice Moderních dějin „Mezi Východem a Západem“ a kniha „Železná opona“ z nakladatelství Beta-Dobrovský/Ševčík.
Záměrem sdružení je vytvořit specializované nakladatelství a provozovat knižní e-shop, který bude nabídkou titulů garantovat nejvyšší kvalitu. Během krátké doby budou přibývat další tituly z nabídky různých nakladatelství. Každá ze zařazených knih musí splňovat zásadní kritérium – bude se jednat o titul s tématem moderních dějin, který patří do každé školní knihovny nebo soukromé knihovny toho, kdo se dějinám věnuje a jsou jeho vášní.
Pro představení knih Anne Applebaumové sdružení připravilo čtení a povídání s překladatelkou Petruškou Šustrovou:
Knihcentrum Ostrava Dům knihy, Smetanovo náměstí
5. prosinec od 18,00
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha
9. prosinec, 19:00 – 21:00
Antikvariát a klub FIDUCIA, Nádražní 615/30, Ostrava
12. prosince od 18,30
Kniha „Mezi Východem a Západem“ vypadá jako reportáž z cest Anne Applebaumové po rozpadajícím se Sovětském svazu od Kaliningradu po Oděsu. Najdeme v ní však řadu hutných historických vhledů týkajících se míst, kde právě pobývá, a dějin národů, mezi jejichž příslušníky se právě pohybuje. Kniha poprvé vyšla v roce 1994, ale například v Británii se právě nyní rozhodli vydat ji znovu. Je totiž neuvěřitelně aktuální a dopovídá mnohé k úvahám o tom, jak se utvářely a jak se reflektovaly národy někdejšího Sovětského svazu v době, kdy se toto impérium rozpadalo. Kniha navíc poskytuje řadu námětů k přemýšlení o tom, co je nacionalismus a jaké jsou jeho kořeny. Vidíme, jak mnohdy je nacionalismus stavěn na pochybných základech legend, mýtů či špatně pochopených polopravd. Čtenář se dozvídá to podstatné o dějinách zemí, o nichž toho většinou v Česku zrovna moc nevíme, ačkoliv nás v minulosti významně ovlivnily, a to trvá až dodnes.
Kniha „Železná opona. Podrobení východní Evropy 1944 – 1956“ je novým dílem Anne Applebaumové, která přehledně popisuje vznik komunistických režimů a do detailu líčí každodenní život za železnou oponou. Po skončení druhé světové války došlo k novému politickému i faktickému rozdělení evropského kontinentu. Hlavním strůjcem změn byl Sovětský svaz, pod jehož důslednou kontrolou se postupně ocitla velká část východní a střední Evropy. Stalin a jeho tajná policie se všemi prostředky snažil přetransformovat tucet rozdílných zemí do jednotného politického a ideologického systému – komunismu. Kniha právě vychází v nakladatelství Beta-Dobrovský, Ševčík, Praha-Plzeň.