Ostravský Hotel Palace se bourat nebude, změní se na studentský kampus. Ivana Lesková, IDnes 18.4.2013

Památkářům i lidem, kteří v minulosti protestovali proti stržení historického komplexu bývalého Hotelu Palace v centru Ostravy, se zřejmě splní jejich přání. Místo demolice se historický komplex budov může dočkat proměny v moderní studentské koleje pod názvem Kampus Palace.

Stačí málo: aby zastupitelé Ostravy příští týden souhlasili s tím, že poskytnou soukromé firmě část z evropských dotací určených pro rozvoj města. Radní to doporučili.

„Z přidělených evropských dotací, které musíme vyčerpat do konce roku 2014, nám zůstává k dispozici asi 130 milionů. Řídící výbor Integrovaného plánu rozvoje města, jehož členem je například i podnikatel Jan Světlík, vybíral z řady připravených projektů. Nakonec se rozhodl peníze rozdělit jen mezi dva z nich. Rada města s tímto návrhem souhlasila,“ informoval primátor Kajnar.
Pokud to odhlasují i zastupitelé, padesát milionů korun získá Fakultní nemocnice Ostrava pro vybudování špičkového vzdělávacího centra pro traumatology a osmdesát milionů získá soukromá firma Sedm stromů na vybudování Kampusu Palace.

Současnost a plánovaná budoucnost Hotelu Palace v centru Ostravy.

„Jde o to, že firma chce zrekonstruovat bývalý Hotel Palace, který chtěl předchozí vlastník zbourat. Vidíme v tom šanci zachránit jeden z chátrajících domů v historickém jádru a naději na oživení centra. Na kolejích bude totiž bydlet 350 studentů všech vysokých škol i konzervatoře a v létě třeba návštěvníci festivalu Colours of Ostrava,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar s tím, že přestavbu je nutné stihnout v příštím roce.

Petr Skrla, spolumajitel firmy, která Hotel Palace koupila v prosinci 2010, slova primátora potvrdil.

„Pokud zastupitelé podporu projektu schválí, hned začneme vybírat dodavatele. Stavební povolení už máme, když půjde vše dobře, rekonstruovat začneme v říjnu a dílo v hodnotě do 190 milionů korun dokončíme za rok,“ říká Skrla.

Studentům by rád nabídl komfortní zázemí pro bydlení, učení, ale i podnikání. V objektu bude například kavárna, restaurace či kanceláře pro začínající podnikatele.

Radní Moravské Ostravy Lukáš Semerák projekt vítá. „Jsme rádi, že Palace nebude dál chátrat,“ říká. „Ale hodně studentů jezdí autem. Kde budou parkovat, když už teď tu chybí místa?“ ptá se radní.

Skrla slibuje, že vybudují parkoviště na svém pozemku přímo u kolejí, ale jen pro pár desítek aut.

„Nebude-li to stačit, dohodneme pronájem parkovacích stání s vlastníky blízké administrativní budovy nebo Nové Karoliny. Výhoda projektu je však i v tom, že studenti najdou školu, koleje i zábavu v centru města, takže se všude dostanou pěšky nebo na kole. Plánujeme úschovnu kol, abychom podpořili ekologickou dopravu,“ líčí Skrla.

Nový projekt už znají a vítají i památkáři, kteří byli proti demolici komplexu pěti budov. První tři, které vyrostly v letech 1911 až 1913, byly původně dílem vídeňského architekta Wunibalda Deiningera.

„Komplex patří k významným historickým objektům. Určuje charakter městské památkové zóny Moravská Ostrava, jejíž podstatu tvoří architektura konce 19. století a prvních čtyřiceti let 20. století,“ říká památkářka Marie Bartošová.

Ačkoli není v seznamu památek, podle odborníků jsou hodnotné jednotlivé objekty a zároveň je komplex významným urbanistickým celkem.

„Jeho zachování je důležité. Kromě Smetanova náměstí a náměstí před Novou radnicí se v Moravské Ostravě nedochoval téměř žádný prostor v původní prostorově neporušené podobě,“ dodala památkářka Bartošová.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/hotel-palace-v-ostrave-se-nezboura-premeni-se-na-studentsky-kampus-1dt-/ostrava-zpravy.aspx?c=A130418_131648_ostrava-zpravy_jog
palace