Ostravský okrašlovací spolek položil pamětní desku u domu Šavrdových. Zdroj: IDNes, 19.11.2014

Teprve pětadvacet let po sametové revoluci splácí Ostrava dluh, který má k manželům Šavrdovým. Dům, který se přičiněním obou manželů stal centrem, v němž se nejen v osmdesátých letech scházeli chartisté, nově zdobí pamětní deska, vzpomínající jak na Jaromíra Šavrdu, tak na jeho manželku Dolores. Pamětní desku manželů Šavrdových vytvořila sochařka Šárka Mikesková, s nápadem přišla Veronika Krejzová a realizace se ujala Ilona Rozehnalová z antikvariátu Fiducia.
„Na ten nápad přišla členka našeho okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu Veronika Krejzová,“ popisuje vznik myšlenky členka spolku Ilona Rozehnalová. „Líbil se jí nápad, kdy byly u domů patřícím před druhou světovou válkou ostravským Židům umístěny jakoby dlažební kostky upozorňující na utrpení těchto lidí, a navrhla, abychom něco podobného udělali i v tomto případě.“

A betonová pamětní deska u domu manželů Šavrdových nezůstane osamocena. Podobných desek by mělo být v nejbližší době více. „Chtěli bychom v umísťování obdobných desek pokračovat a upozornit na další místa, spjatá s pobytem politických vězňů v Ostravě,“ vysvětluje Rozehnalová.

„A nejen jich, v plánu máme například také umístění pamětní destičky na Evu Vláhovou, členku sdružení Dcery 50. let, která patřila k dětem politicky perzekvovaných lidí.“ Umístění pamětní desky na manžele Šavrdovy proběhlo v rámci vzpomínkového týdne u příležitosti pětadvacátého výročí 17. listopadu.
Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/ostravsky-okraslovaci-spolek-polozil-pametni-desku-u-domu-savrdovych-1m6-/ostrava-zpravy.aspx?c=A141119_2117182_ostrava-zpravy_jog