Ostravský Památkový ústav vydává další knihu a zve na přednášku

Ostravský Národní památkový ústav zve zájemce na další pravidelnou přednášku v knihovně Galerie výtvarného umění v Ostravě (Poděbradova 1291/12) ve středu 19. 2. v 16.30 hodin.
Tentokrát vystoupí Michaela Ryšková, její téma je „Kulturní dědictví textilního průmyslu Frýdku-Místku“. V závěru roku byla ostravským pracovištěm Národního památkového ústavu vydána stejnojmenná česko-anglická publikace.

Frýdek-Místek je jedním z textilních center, do jejichž současné podoby se zapsala průmyslová minulost. Textilní průmysl, zaměřený na zpracování bavlny a lnu, ovlivnil významně podobu některých částí města a mnohé z bývalých textilních továren svým měřítkem i výstavností architektury převzaly roli místních dominant. Přednáška představí historii místní textilní výroby, významné firmy i dochované objekty a jejich památkové hodnoty.

Anotace publikace:

Frýdek-Místek je jedním z textilních center, do jejichž současné podoby se zapsala průmyslová minulost. Textilní průmysl, zaměřený na zpracování bavlny a lnu, ovlivnil významně podobu některých částí města a mnohé z bývalých textilních továren svým měřítkem i výstavností architektury převzaly roli místních dominant. Publikace představuje historii místní textilní výroby, místní firmy a podnikatele, technický a stavební vývoj textilních podniků a podrobnější přiblížení objektů a areálů, pro které byla navržena památková ochrana. Publikace je doplněna registry lokalizovaných textilních továren a valch v okrese Frýdek-Místek se základními údaji o jejich založení a ukončení provozu, výrobním určení, majitelích atd., doplněné lokací v mapě. Archivní a současné fotografie doplňují axonometrie vybraných objektů a textilní zástavby v okolí železniční stanice. Objekty a areály vybrané k památkové ochraně jsou doprovázeny mapami v měřítku 1:5000.

Knihu lze zakoupit v knihovně ostravského pracoviště NPÚ (Korejská 12, Ostrava)

FM_obalka