Ostravští zastupitelé podpořili vznik nové městské galerie. Otevře se na podzim. Kateřina Daňková, Český rozhlas Ostrava 26. 6. 2013o

Ostrava bude mít svou městskou galerii. Po letech odkladů o tom rozhodli ostravští zastupitelé, kteří na její provoz schválili víceletý grant ve výši 35 milionů korun.
Dlouho očekávaný výstavní prostor vznikne už letos na podzim v galerii bývalého plynojemu Gong a později i v rekonstruovaném Trojhalí, kde ho bude provozovat zájmové sdružení Trojhalí Karolina. A to i přesto, že tuto variantu provází soustavná kritika.
„Galerii bych určitě schvalovala, ale to Trojhalí se mi vůbec nelíbí,“ mračí se důchodkyně Draha Tomanková a z dálky sleduje opravy budov po bývalé koksovně. Část galerie by se sem měla nastěhovat zhruba za půl roku.
„Projekt se mi moc nelíbí. Kombinace soukromé a veřejné galerie není příliš vhodná,“ myslí si pan Antonín. A pdoobný názor mají i kritici ze sdružení Kunsthalle. Na jednání proto zastupitelům vzkázali, aby hlasování odložili a jednali s experty.
„Organizační struktura tam opravdu není dobře udělaná, mělo by se to ještě dopilovat, a to kritizují všechny odborné posudky včetně posudku pana Nedomy,“ vysvětluje antikvářka Ilona Rozehnalová.  Náměstkyně primátora Simona Piperková z ČSSD jí oponuje: „Celá strategie fungování galerie do roku 2016 bude v režii nově jmenovaného uměleckého manažera. Chystáme se oslovit významné osobnosti z celé republiky, aby to mělo úroveň, odbornost po stránce umělecké i manažerské.“  Cíl je jasný. Vytvořit z městské galerie prostor pro moderní umění, na který Ostrava čeká už celou řadu let.

„Vždycky to skončilo na jakési řevnivosti zástupců výtvarné obce. Proto cítím velmi pozitivní to dnešní odhodlání,“ vítá rozhodnutí zastupitelů ředitel ostravského Domu umění Jiří Jůza. Do konkurenční galerie si zajde hned v říjnu, kdy její provoz slavnostně zahájí výstava amerického umělce Davida Michalka.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/ostravsti-zastupitele-podporili-vznik-nove-mestske-galerie-otevre-se-na-podzim–1229052